Pripaljivanje vatre cigarete ili nečeg sličnog tome danas ne pretstavlja nikakav problem a kako je naš pradjed i njegov djed pripaljivali cigaretu i vatru na ognjištu (kominu). Pokušat ću vam objasniti sistem i rad Kresiva oruđa kojim se pripaljivala vatra.
Ne tako davno čak i šibice i upaljači su bili nepoznanica u našem kraju, ali naš narod mediterana je imao kresivo.
Kresivo se sastojalo od tri stvarčice: ognjila, truda i kremena
Ognjilo je bilo skovano od kvalitetnoh željeza veličine 7 cm. Imalo je izgled malene konjske potkove. Vanjski dio mu je imao oštre krajeve tako da se pri udaru o kremen lakše dobje iskra!
Trud se pravio od posebne gljive, koja raste kao parazit na bukvi, hrastu kao priljepak. Ta gljiva je dosta tvrda i pričvršćena za stablo, za korištenje mora biti tamne boje i veoma je laku uočljiva. Od stabla su je odvajali malenom sjekirom ili kosirom.
Gljiva se potom kuhala u kipućoj vodi po nekoliko sati nakon toga u vodu se dodaje prosijanog pepela (luga) i mješa se dok gljiva ne pusti specifičnu smolastu masu.
Termički obrađena gljiva se dodatno istuče drvenim čekićem i stavljala bi se na sušenje.
Tako dobivenu gljivu su nazivali trud i skupa sa ognjilom i kremenom je služila za dobivanje plamena.
Kremen je posebna vrsta kamen a nazivali su ga i “vrsta” sličan tamnom mramoru i dosta čvrst, kada ga udarimo sa željeznim predmetom brzo baca iskre.
Koristio se najčešće veličine sadašnje kutije šibica ili manji.
Kresivo se upotrebljavalo tako da se trud drži na kremenu u jednoj ruci dok se sa drugom rukom ognjilom udaralo po kresivu. Kresivo bi bacalo iskre nakon udaraca i zapalilo bi trud (sušenu gljivu), nakon čega bi se trudom mogla pripaliti cigareta, lula ili slama za komin i ognjište!
Tako su naši pradjedovi palili vatru i svoje drvene lule prije upaljača i dok su šibice bile luksuz i teško dobavljive za svakodnevnu upotrebu.
Znam da sve djeluje čudno kao iz nekog pra vijeka al od tog vremena nas dijeli samo nekoliko generacija a već smo to davno zaboravili. Tradicija našeg naroda i naši običaji brzo idu u zaborav pomozite nam sakupiti što više zanimljivih povjesnih i tradicionalni običaja i poslova i pišite našu povjest!