Na Bliskom istoku već tisućama godina uzgajaju ječam. On se lako probavlja i hranjiv je. Bogat je kalcijem, kalijem, bjelančevinama te vitaminima B i E. Slovi kao tonik za jačanje živaca, koji olakšava stres i uklanja zamor. Najbolji način da se zadrži i hranjiva i ljekovita vrijednost ječma jest uzimati cjelovito zrno.
Narodni lijekovi iz davnine s ječmom
Starogrčki liječnici koristili su ječam za povećanje vitalnosti i liječenje upalnih stanja probavnoga sustava. Rimske su gladijatore nazivali »hordearii« – žderači ječma -jer su ga jeli kako bi ojačali.
• Kravlje mlijeko razrjeđivalo se ječmom kako bi se spriječilo stvaranje tvrdih ugrušaka u želucu.
• Proklijali ječam dobro je uzimati kako bi presušilo majčino mlijeko kada se prestane dojiti i kako bi se ublažila bol u otečenim dojkama.
Ječmenu vodicu pripravit ćete tako da jednu punu žlicu ječma kuhate pola sata u litri vode, a onda tekućinu procijedite.
Unutarnja ljekovitost ječma
Ječam potiče normalni rad srca i stabilizira krvni tlak. Vanjska ljuska bogata je sastojcima koji inhibiraju stvaranje kolesterola u jetri, dok tvari u samome zrnu još više smanjuju kolesterol. Istraživanja ukazuju na to da ječam sadrži kemikalije nazvane inhibitorima proteaza, koji uništavaju kancerogene tvari u probavnom sustavu. Ječam djeluje umirujuće na upale u probavnom, dišnom i mokraćnom sustavu. Poboljšava probavu i tek, potiče rad jetre i odličan je lijek za djecu koja pate od probavnih tegoba i poremećaja u crijevima zbog Candide. Ječmena vodica, juha i kaša koriste se protiv vjetrova, kolike, proljeva i zatvora, a tradicionalno se daju bolesnicima za jačanje. Ječmena vodica vlaži pluća, ublažava bolove u grudnom košu te olakšava suh i nadražujući kašalj. Kod grlobolje dobra je za grgljanje, a djeci ju je dobro dati zaslađenu medom. Odličan je lijek za umirivanje cistitisa ako se uzima nekoliko puta tijekom dana.
Vanjska uporaba i ljekovitost ječma
Oblog od ječmenoga brašna može se uporabiti za umirenje upala kože.