Limun se tisućama godina hvali kao namirnica i lijek. Budući da zbog velike količine vitamina C djeluje kao antioksidans, on ubrzava zacjeljivanje, usporava znakove starenja i sprječava rak.
Limun se prvotno uzgajao u Indiji i Burmi. Cijenjen je zbog svoga djelovanja protiv otrova. Sok je vrlo antiseptičan, potiče imunitetni sustav i znojenje pa je dobar lijek protiv infekcija i vrućice. Njegovo stežuće /adstringentno/ djelovanje obuzdava krvarenje i ublažava proljev. Tonične osobine limuna ima i njegova pulpa, koja potiče sustav što izaziva znojenje i čišćenje tijela od otrova. Limunova kora sadrži pektin, osnovno sredstvo potrebno za pripravljanje džema i marmelade. Usto pektin snižava kolesterol.
Narodni lijekovi iz davnine s limunom
Rimljani su limun rabili kao protuotrov protiv svih otrova, ali je on poznatiji po sposobnosti sprječavanja skorbuta zbog bogatstva vitaminom C i bioflavonom.
• Limun se stavlja u kavu protiv migrene i malarije.
• Preobilna mjesečnica liječila se uzimanjem soka od 3 do 4 limuna na dan.
• Ruski narodni recept preporučuje svakome starijem od 40 godina da protiv arterioskleroze svakoga jutra popije sok jednoga limuna i jedne naranče u vrućoj vodi.
Protiv kašlja, prehlade i gripe: ulijte limunov sok u vruću vodu i dodajte 3 klinčića i med.
Unutarnja uporaba limuna
Premda se limun općenito smatra kiselim, tijekom probave kiseline se metaboliziraju i proizvode kalijev karbonat koji pomaže neutraliziranju suvišne kiselosti i štiti probavni sustav. Zbog toga je limun koristan za mnoge probavne tegobe, među ostalim – štucanje, žgaravicu, mučninu, zatvor i trakavicu. Limun djeluje kao tonik na jetru, potiče stvaranje žuči ako se sok uzme u vrućoj vodi svakoga jutra jedan sat prije doručka. Pomiješan s maslinovim uljem, limunov sok pomaže rastvaranju žučnih kamenaca, a može čak rastvoriti riblju kost koja zapne u grlu! Koristi se i za rastapanje mokraćne kiseline. Limunov je sok izrazito antiseptičan, jača imunitetni sustav i djelotvoran je lijek za sve infekcije, a usto snižava temperaturu. Ako se grglja, on ublažava grlobolju i upalu krajnika. Žlica soka u čaši vode pola sata prije svakog obroka olakšava astmu. Budući da je djelotvoran protiv gljivica, koristi se i protiv afta. Kao sredstvo za čišćenje i dijuretik, limunov se sok može koristiti protiv zadržavanja tekućina, artritisa i reumatizma.
Vanjska uporaba limuna
Kao sredstvo koje steže odnosno zgrušava krv /adstringent/, limunov sok zaustavlja krvarenje. Ako krvarite iz nosa, nakapajte ga na komadić vate i stavite u nosnicu, a ako vam krvare desni, masirajte ih ujutro i navečer limunovim sokom. Koristan je i kao losion za sprječavanje opeklina od sunčanja. Pomiješan u jednakom omjeru s glicerinom, zaceljuje ispucale usnice, pomaže održavanju čistoga tena i djeluje kao tonik za masnu kožu.