Narodna izreka o ponašanju ili točnije neponašanju u društvu povlači paralelu s dječijim razuzdanim ponašanjem, što mislite jesu naši stari bilu u pravu???
Pomozite nam sacuvati naše narodne izreke od zaborava i podjelite ih s prijateljima.
Narodne izreke su prave male životne filozofije u kojima je koncentrirano višegodišnje narodno iskustvo. Pomocu narodnih izreka najcešće se davao iskren i dubokouman savjet.
Veoma su znacajna stavka nematerijalne baštine.
Pojam nematerijalna kulturna baština obuhvaća: prakse, predstave, izrazi, znanje, vještine, kao i instrumente, predmete, rukotvorine i kulturne prostori koji su povezani s tim, koje zajednice, skupine i, u nekim slučajevima pojedinci, prihvaćaju kao dio svoje kulturne baštine.
Pomozite nam sacuvati naše narodne izreke od zaborava i podjelite ih s prijateljima.
Ovdje pogledajte sve naše mudre narodne izreke!
Nematerijalnu kulturnu baštinu, koja se prenosi iz generacije u generaciju, zajednice i skupine stalno iznova stvaraju kao reakciju na svoje okruženje, svoje uzajamno djelovanje s prirodom i svoju povijest. Ona im pruža osjećaj identiteta i kontinuiteta te tako promiče poštovanje za kulturnu raznolikost i ljudsku kreativnost.
Sukladno članku 9. Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara (NN 69/99, NN 151/03; NN 157/03, Ispravak), ematerijalno kulturno dobro mogu biti razni oblici i pojave duhovnog stvaralaštva što se prenose predajom ili na drugi način, a osobito:
– jezik, dijalekti, govori i toponimika, te usmena književnost svih vrsta,
– folklorno stvaralaštvo u području glazbe, plesa, predaje, igara, obreda, običaja, kao i druge tradicionalne pučke vrednote,
– tradicijska umijeća i obrti.