Sirova jaja
Vrlo često su se “pila” jaja, tako što se na ljusci probiju rupice na obje strane, sadržina se isisa. Vrijedilo je to kao narodni “lijek” za plućne bolesnike?
Kruv (kruh)
Kruv se zakuva sa kvasom. Komad tijesta se ostavi da uskisne pa se tako dobije kvas. Svaki puta se ponovo otkine komad tijesta za sljedeći kruv i tako svakodnevno. Tek kasnije se počela upotrebljavati germa. Kruv se peče u okruglim tevsijama i obavezno pred ubacivanje u renu (rerna, pećnica) zasiječe na sredini da kora ne popuca nekontrolirano. Djeci se obično daje šnjita “preko cijelog kruva” namazana svinjskom mašću, posoljena i popapričena ili pošećerena. Najbolja mast za to je „troja“ (mast sa dna kante ili galona sa sitnim komadićima čvaraka) ili “uzrnčana” mast (mast koja koagulira u zrnca s proljeća, kada porastu temperature). Kada se pojavilo ulje, specijalitet za djecu je bio pouljen kruv! Posvuda na merajama mogla su se vidjeti dječurlija sa šnjitama kruva, a niz saku, sve do lakata, curi im ulje koje povremeno – poližu. Posebno ukusan način pečenja kruva je kada se tepsija obloži listovima svježeg kupusa. Ljetnica je kruh za Božić ukrašen šarama, a za Uskrus i Posvećenje se pekao kruščić, obićno u šerpici i pečen premazivao odozgo izmućenim žumancem od jajeta.
Ljepine (izvlakače)
Često djeca nisu mogla dočekati da se kruv ispeče, pa su se majke dosjetile da od tijesta za kruv koje još nadolazi otkidaju komade, razvlače ih u ljepinice i prže na vreloj masti. Danas su postale specijalitet mnogih restorana. Jednostavno jelo, šteta što od toga nismo napravili biznis, kao što su Italijani npr. cijelom svijetu prodali slično, još jednostavnije za pripremu jelo od tijesta, poznatu picu, koja u svom nastajanju takođe nije imala nikakve dodatke ili sa na nju stavljalo malo soza od paradajiza i koja kap ulja.
Kisela pita
Tijesto je isto kao za kruv. Razvuče se rukom ili oklagijom na debelo, pospe smješom sira, kajmaka i jaja, pomasti, urola, stavi u tepsiju, sačeka da nadođe i peče. Umjesto velikih urolanih komada, mogu se role isjeći na komade i tako peći, pa se komadi lakše odvajaju. Kisela pita prija i kada se ispeče bez ičega (bez nadjeva)!
Pogača (izvorni recept)
Pogača se danas pravi na razne načine, ali je naš autohtoni recept sljedeći: umiješati malo tvrđe tijesto sa sirutkom, pogačnim praškom (soda-bikarbona, prašak za pecivo). Odozgo isprobadati viljuškom, pa peći. Odsjeći gornju koru, pogaču zasjeći na kocke, zapržiti vrelom mašću (najbolja je troja) ili uljem i služiti toplu. Izvrsna je uz sataraš (bećarac).I još ako se posluži na siniji!