Pod narodnu nošnju podrazumjeva se, pored radne i službene, odjeća koja je prostorno ograničena, unutar tih granica, nosi se samo na određenim svečanostima. Bilo bi sasvim pogrešno smatrati ju za staromodnu ili čak kao potonulo kulturno dobro.
Narodna nošnja sa svojim posebnim karakteristikama obilježava ne samo pripadnost jednom plemenu ili populaciji već i kvalitet života i običaja. Različitu odjeću nosile su neudane, udane -/žene ili udovice.
Ona je bit jednog naroda, njegovog nacionalnog i vjerskog osjećaja s kojim je toliko povezana da je trebalo mnogo vremena proći da se prihvatiti nova –moderna odjeću. U našim gradovima je kod žena sve veću ulogu imao šešir. Rubac ili marama su još danas u nekim selima dio svakodnevne odjeće.
Hlače su i u novije vrijeme ženama na poslu bile zabranjene a crkva ih je smatrala za propast morala.
Sve težnje zadržati stare običaje oblačenja nisu mogle spriječiti moć mode koja je rezultat ekonomskih činjenica. Uz to se ne smije zaboraviti utjecaj, rastućih gradova i nestanak seljačke staleži, na modu.
Danas kao i prije odjeća simbolizira klasu – društveni sloj ili pripadnost pojedinim grupama. Današnja odjeća prilagodila se je potrebama i djelatnosti. Najpoznatije su nam plave pamučne radne hlače – traperice – koje su danas u svim oblicima i u svim društvenim slojevima, pri svim mogućim svečanim i svakodnevnim prilikama, akceptirane.
Više o narodnim nošnjama možete pročitati : Tradicionalne narodne nošnje
Velika zahvala Marici Draženović čije slike koristimo!
Imate vi neku narodni nošnju ili neki narodnio običaj pošaljite nam na urednik@narodni.net ili komentirajte!