Tražeći po Hrvatskoj tradicionalne i narodne običaje uspostavili smo kontakt sa portalom Emeđimurje.hr koji su s oduševljenjem prihvatili suradnju i intervju na temu običaja i narodne baštine Međimurja i okolice.
Međimurije je karakteristično i bogato narodnom tradicijom i starim narodnim običajima koji se uspješno čuvaju od zaborava.
Narodna jela su dio naše povijesti povjesti i tradicije, očuvanje narodnih jela i narodnih recepata je ključno za kulturno bogatstvo i obogaćivanje naše tradicije.
Donosimo vam zanimljiva pitanja i odgovore iz Međimurja od portala emedimurje.hr:
– Obzirom na velik broj posjetitelja iz Međimurja i okolice vaša stranica pruža centralno mjesto informacija i obavijesti, koliki je upitnik za tradicionalnim i narodnim običajima vašega kraja?
Kako smo nedavno došli na ideju o tome da bismo mogli uvesti rubriku o starim običajima Međimurja (a koju još nismo realizirali), još uvijek nemamo povratnu informaciju o interesu posjetitelja za nečim takvim, ali ne sumnjamo da bi bio loš odaziv na takve članke. Vidjet ćemo konkretnije u praksi, tj. kada krenu članci s tom tematikom. Jedan mali dio koji je kulturnog karaktera: Međimurski rječnik koji je vrlo popularan – http://www.emedjimurje.hr/
Internet svakako jest jedan od najjačih medija za prezentiranje ostalima naše kulturne običaje (kroz tekstove, foto i video), budućnost toga je neupitna. Istina je da je trenutno slabo iskorištena promocija lokalnih običaja i kultura, ali smatram da će to s vremenom krenuti u boljem smjeru, iako danas u mainstream medijima prevladava žutilo i crna kronika (a činjenica je da to najviše širu publiku zanima). Kao što sam gore napisao, mi ćemo rezervirati jedan dio za promociju kulturnih običaja na našem portalu.
– Tradicionalna jela su sastavni dio našega života, Hrvatska ima samo pet autohtonih jela ima li Međimurje i okolica tradicionalnih jela koja mogu predstavljati našu kulturu i obogaćivati turističku ponudu Hrvatske u svijetu?
Definitivno, jela koja mogu predstavljati Međimurje:
Hladnetina, pretepena juha, šulenka na mlijeku, meso z tiblice, međimurska gibanica, turoš, čurke z dinstanim zeljem.
– Naši običaji u modernom načinu života brzo idu u zaborav, koji bi se narodni običaji Međimurja mogli istaknuti i zaštititi od zaborava?
Skidanje komušine s kukuruza (Ljuščara) – nekad običan na kojem su se osim što su skidali komušinu, družili, pjevali, plesali… Čehara ( čišćenje perja sa životinja i pripremanje za jastuke, dujhe (debele pokrivače pnjene perjem), Pletenje torbica od komušina kukuruza (Pletenje cekera od ljuščinja), izrada koševa od šibe, izrada lanenih materijala na tkalačkom stanu… To su samo neke kojih sam se sjetio.
– Smotre koje doprinose očuvanju kulturno umjetničke baštine na području Međimurja u organizaciji Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Međimurske županije.
http://www.zajednica-hkuumz.
16. Festival kazališnih amatera Međimurja – 08,09 i 10. travnja 2011. PRELOG
4. Dječja smotra međimurskih popevki – 07.svibnja 2011. SVETI MARTIN NA MURI
11. Smotra dječjeg folklornog stvaralaštva – 29. i 30.svibnja 2011. MALA SUBOTICA
27. Smotra međimurske popevke – 04.lipnja 2011. NEDELIŠĆE
7. Smotra koreografiranog folklora – 11.lipnja 2011. ČAKOVEC
13. Smotra pjevačkih zborova i vokalnih sastava – 19. Lipnja 2011. SVETA MARIJA
18. Smotra puhačkih orkestara i limenih glazbi – 03. Srpnja 2011. DONJA DUBRAVA
17. Smotra tamburaških sastava i orkestara – 24 i 25. Rujna 2011. MAČKOVEC
7. Smotra pesmarica naših mamica – 23.listopada 2011. IVANOVEC
8. Smotra narodnih običaja – 18.,19. i 20. studenog 2011. KOTORIBA
Još jednom se zahvaljivamo portalu emedimurje.hr na suradnji i odgovorima na pitanja.
Imate vi zanimljivu priču i temu za nas slobodno me kontaktirajte.