Iako su venčanja modernizovana i mnogi običaji su izgubljeni, u nekim mestima i dalje se poštuju. Svadbeni običaji najčešći su po selima, gde venčanje predstavlja jedan od najvećih događaja za porodicu. Veliki deo svadbenih običaja vezan je za mladino napuštanje porodične kuće i prekid dosadašnjeg života, dok su ostali najčešće vezani za neraskidive veze između mladenaca ali i prijatelja, kumova i rodbine.
Pucanje u jabuku
Kada mladoženja dolazi po mladu u njenu porodičnu kuću, tast postavi jabuku na najvišu tačku u dvorištu, obično granu ili krov. Mladoženja mora da dokaže svoje sposobnosti tako što će pogoditi jabuku pucanjem iz puške. Ukoliko pogreši, pokušava dok ne uspe, pošto bez toga ne može da preuzme mladu. Interesantno je, kako u većini slučajeva mladoženja uspe da pogodi jabuku iz prvog pokušaja, čak i ako nije vešt u rukovanju puškom.
Kupovina mlade
Svadba se, kad su tradicionalna venčanja u pitanju, uvek odvija u mladoženjinoj kući. Upravo zato, u kući mladinih roditelja, odigra se nekoliko običaja. Jedan od najpoznatijih je kupovina mlade, i dalje veoma zastupljen. Dever, jedna od bitnijih ličnosti na venčanju, mladoženjin rođeni brat ili bliski rođak, dolazi u porodicu mlade kako bi je „otkupio“ za svoga brata. Mladu prodaje brat ili rođak. U današnje vreme suma koju dever izdvoji za kupovinu mlade je najčešće simbolična. Ranije, sume su bile izdašne i mlada se mogla otkupiti samo novcem i dukatima. Ipak, 1846. godine, knez Aleksandar Karađorđević uveo je zakon o ukidanju ovog običaja, tako da danas on predstavlja šalu.
Kupovina cipele
Nevesta iz kuće izlazi u papučama, a izvodi je brat ili rođak. Stari svat donosi cipele u koje je mladoženja prethodno stavio najveću novčanicu iz novčanika. Cipele nevesti predaje dever, kome ona vezuje peškir oko vrata i odlazi do mladoženje uz njegovu pratnju. Deverova uloga tokom celog venčanja je da čuva mladu tako da postoji i obrnuti običaj u kome prijatelji mladoženje ili drugi svatovi ukradu mladoj cipelu i tada traže otkup od devera.
Razbijanje čaše
Kada mladoženja konačno „zasluži“ mladu, izvode je iz kuće, a roditelji joj daju čašu da pije vino. Kada popije, baca čašu na zemlju. Verovanje je da, ukoliko se čaša razbije, prvo dete će biti dečak, a ukoliko ostane cela, rodiće devojčicu.
Grabena pogača
Ovaj običaj preteča je današnjem bacanju bidermajera i podvezice. Kada mlada izađe iz kuće, iznad njene glave postavi se platno na kome se lomi pogača koju je svekrva donela i po pravilu treba biti slatka. Kada se pogača izlomi, komadi se bacaju u vazduh, a devojka ili momak koji uhvati komad, smatra se sledećim na listi za venčanje. I drugi svatovi mogu uzeti komad pogače ukoliko ga uhvate jer će im, po verovanju, to doneti sreću.
Odvojene svadbe
Ovaj običaj je prilično izašao iz upotrebe, ali je u nekim sredinama i dalje prisutan. Pre nego što mladenci odu na na venčanje, u kući mlade organizuje se ručak za njene goste. Kada mladoženja dođe po mladu, oni odlaze na drugo mesto i mladini roditelji i svatovi ne idu sa njima. Smatra se da se ovim običajem mlada oprašta od roditeljskog doma i da od tad dolazi u njihovu kuću samo u pratnji muža.