Trputac (bokvica) se tradicionalno koristio kao protuotrov, možda zato što uklanja vrućinu i otrove iz tijela. Uspješno se primjenjuje pri liječenju vrućice, infekcija i upala, te za čišćenje čirova i apscesa, sepse i mnogih kožnih oboljenja.
Narodni lijekovi iz davnine s trputcem
Grci i Rimljani koristili su trputac zbog ljekovitosti za rane i infekcije kože te kod ugriza bijesna psa.
• Trputac obično raste uz staze, pa su ga često brali hodočasnici iz saksonskoga doba, koji su ga rabili za posjekotine, ogrebotine i manje ozljede koje su zadobili na putu.
• Sjevernoamerički Indijanci imali su za tu biljku dva naziva: »stopalo bijeloga čovjeka« (jer je rastao ondje gdje se naselio bijeli čovjek) i »zmijski korov« (jer se koristio kao protuotrov kod ugriza otrovnica). Latinski naziv Plantago potječe od riječi planta, taban, zbog oblika širokoga lista trpuca.
U Indiji se sjeme biljke Plantago psyllium koristi kao dijuretik kod teškoća s mokrenjem, protiv proljeva i glista. Stavite 1-2 žličice u pola čaše vode i pustite stajati 30 minuta. Popijte prije počinka.
Unutarnja uporaba i ljekovitost trputca
Trputac je jedan od najboljih lijekova za katar. Smanjuje izlučivanje sluzi pa je iznimno koristan pri prehladi, upali sinusa, začepljenju bronhija i uha, boli u uhu, peludnoj groznici i astmi. Djeluje kao ekspektorans, razrjeđuje sluz i olakšava iskašljavanje, a kako je antiseptičan, pomaže u liječenju infekcija. Također se rabi kao umirujuće sredstvo kod infekcije želuca i crijeva te urinamih tegoba poput cistitisa, prostatitisa i uretritisa. Bogat je cinkom pa utječe na rad prostate i stoga je koristan lijek kod povećane prostate. Biljno ljepilo u trpucu umiruje cijelo tijelo, štiti sluznicu, opušta spazme i ublažava nadraženost. Adstringentni tanini obuzdavaju krvarenje i upale pa se zato trputac tradicionalno rabi protiv proljeva, povraćanja krvi i preobilne mjesečnice. Sjeme trpuca odličan je laksativ. Stjenka sjemena nabubri u vodi i stvara umirujući gel, vrlo pogodan za kroničan zatvor i sindrom nervoze crijeva.
Vanjska uporaba i ljekovitost trputca
Trputac zacjeljuje rane zbog silike i cinka koje sadrži, a oni obuzdavaju krvarenje i ubrzavaju zacjeljivanje. Stavite zdrobljeno svježe lišće na opekline od koprive i ugrize insekata, te ubode, posjekotine, opekline, ogrebotine, čirove i hemoroide. Čaj pripravljen namakanjem dobar je kao vodica za ispiranje očiju kod upaljenih očiju i kapaka.
- ljekovitost trputca i ljekovita primjena trputca
- ljekovitost trputca i ljekovita primjena trputca
- ljekovitost trputca i ljekovita primjena trputca