Uskrs se slavi na uspomenu uskrsnuća Isusova iz groba.
Uskrs je uvijek u nedjelju između 22. ožujka d 25. travnja, a slavi se dva dana.
Na Uskrs se kućna čeljad ustaje prije nego u obične dane. Kad se umiju i svečano obuku, donese domaćica blagoslovljenu hranu sitno izrezanu i posoljenu kojom se svako čeljade omrsi.
Ako se, međutim, nije nosila hrana na blagoslov, onda se uzme jedno vareno jaje i isitni se i posoli pa od njega svak uzme djelić i pojede.
Zatim čestitaju jedni drugima.
U najznačajniju uskrsnu tradiciju ubraja se bojenje jaja.
To je veoma star običaj što se zaključuje na temelju pronalaska obojene lupine jaja u prastarim grobnicama.
Tradicionalni načini bojanja jaja
Jaja se bojila na taj način što bi se u vruću vodu u kojoj se kuhaju stavljalo čadže, jasenove kore ili nešto drugo od čega se dobiva neka boja.
Čitavo vrijeme uskrsnih blagdana običaj je da se narod tuca obojenim jajima, ali najviše su to činila djeca i mlađarija.
Tucalo se tako da jedan drži svoje jaje u ruci s okrenutim vrhom nagore, a drugi ga vrhom svoga jajeta udara, tuca.
Nakon toga okrenu i donji dio jajeta pa sada onaj što je udarao, drži svoje jaje u ruci, a onaj što je prije držao udara ili tuca.
Čije jaje ostane neprobijeno taj uzima jaje svoga protivnika. Ako se oba jaja probiju, ostaje svakom svačije.
Tradicijonalni Uskršnji ručak
Domaćica ili stopanjica pripremi za ručak sve što ima najbolje u kući.
Mora obvezno biti i kolača, ali se mnogo manje pije rakija ili vino nego u božićne dane, jer se i krajnje rezerve iscrpe i u najvećih štediša.
Svako čeljade za sinijom dobije po jedno obojeno jaje kao znak uskrsnog veselja.
Odmah poslije ručka gotovo sva kućna čeljad odlaze k misi. Na seoskim putevima i cestama sve oživi od pjesme, svirke i veselja.
Proljetna radost Uskrsnog vremena
Nakon zimskog mrtvila i korizmene pokore kao da svi slave neku silnu pobjedu i osjećaju neopisivu uskrsnu i proljetnu radost.
Tako se Velika masa svijeta zgrne crkvi. Svi prisistvuju službi božjoj, a zatim izlaze iz crkve i čestitaju jedni drugima:
»Sretan Uskrs!«
»Hvala, također«
odgovaraju drugi.
Doživljaj Uskrsnog derneka
Uskrsni dernek u selima ima posebne čari. To se mora doživjeti pa tek onda znati. Mladost, Uskrs i Proljeće! To je život! Pa i stariji mogu obnavljati sjećanja na svoje minule Uskrse i tako biti sretni. Dernek traje sve do noći.
Tu je šetnja momaka i djevojaka, tucanje jaja i momačko bacanje kamena s ramena. Osim toga, stariji ponesu užine i zajednički objeduju dok se mladost zabavlja.