Poklade dolaze u utorak uoči same Čiste srijede. Toga dana narod se oprašta od cjelokupnog mrsa i od svakoga veselja.
Pokladna nedjelja je početak pokladnog veselja i slavlja.
Tada dolazi zaključak ženidbe i udaje. Na Pokladnu nedjelju je u svim župama domaći dernek na koji dođe dosta svijeta. Iza mise je pravo narodno veselje.
Mlađarija šeta, pjeva i igra. Žene su donijele užine i zajednički se objeduje.
U centru pažnje toga derneka bile su nove mlade. Običaj je bio da one sve dođu na dernek i šetaju sa svojom rodbinom da ih čitav narod vidi.
Svaka nova mlada morala je biti povezana kao i sve žene bijelom krpom ispod meculeta koja je imala dugačke kite što je bio znak da više nisu djevojke nego žene.
Svijet je gledao nove mlade, a naročito su žene sa strane nastojale da što bolje razgledaju svaku mladu pa da mogu kod kuće prepričavati kako je koja izgledala.
Tradicionalna Pokladna Večera
Ali glavno pokladno slavlje bilo je upravo na Poklade uvečer.
U svojoj kući pripremala se obilna pokladna jela.
Za večeru je morao obvezno biti kiseli kupus i suho meso, pšenični kruh i, svakako, uštipci. Pila se prava kava, rakija i vino.
Nastojalo se što bolje izdovoljiti u svemu jer sutra već nastupaju strogi posni dani.č
Narodno vjerovanje, vještice se sastaju na pokladnu večer
Prema narodnom vjerovanju na Poklade uvečer se sastaju vještice i odlaze u noćne pohode. Tako onaj tko prvi okuša pokladnu večeru i zatim iziđe na dvor ugledat će mnogobrojna svijetla koja se kreću kao meteori po nebeskom svodu.
Narod vjeruje da su to vještice koje se mogu pretvoriti u što žele.
Žena koja je vještica uzme zapaljenu glavnju s ognjišta i onda izgovori:
»Ni o drvo ni od kamen već u polje pod ora’«
I u tom trenutku odlete kao svijetle točke i nestane ih te se nađu tamo gdje su zaželjele. Vještice na Poklade donose grožđe iz neke daleke zemlje.
Pokladno veselje prekidalo se točno u pola noći. Tada bi nastupilo korizmeno vrijeme pokore, posta i molitve.
Kako su izgledale tradicionalne Hercegovačke i dalmatinske mačkare
Sigurno bi bio nepotpun prikaz pokladnih običaja ako se ne bi nešto kazalo i o mačkarima. Taj običaj, da mačkari idu od kuće do kuće.
U pokladno vrijeme oblače se muškarci u poderanu žensku odjeću i maskiraju se da ih nitko ne može prepoznati, isto tako i ženske se preruše i obuku muška odijela te se namačkaraju da izgledaju kao neki čudni muškarci.
Mačkari objese o sebi čobanska zvona i udaraju s njima da ih svak čuje kad dolaze pred nečiju kuću. Kad uđu u kuću, stanu igrati i pjevati, a zatim traže da im se udijeli jaja, mesa, uštipaka ili štogod drugo.
Ako ih netko dira, oni ga posipaju lugom koji nose u torbicama.