Gospinu travu kod nas svi dobro poznaju, jer se u narodnoj medicini često upotrebljava za pospješivanje izlučivanja mokraće, kod bolesti s vrućicom, jetrenih i žučnih tegoba, mokrenja u krevet, histerija i u pubertetu. Crvenim uljem gospine trave liječe se rane, ogrebotine, opekline i čirevi. Posljednjih desetljeća stručnjaci najviše pozornosti posvećuju utjecaju gospine trave na najrazličitije depresije, a kliničhim su ispitivanjima potvrdili njezino odlično djelovanje.
HYPERICIHERBA ILI GOSPINA TRAVA:
U vrijeme cvatnje, od sredine lipnja do kolovoza, ubiremo samo gornji dio zeleni, jer se u cvjetovima i listovima nalazi najviše aktivnih tvari.
Osušena Gospina trava ima jedva osjetan miris te blago gorak i trpak okus.
Stanište i rasprostranjenost Gospine trave
Raste na suhim travnatim obroncima, krčevinama, među grmljem, na nasipima. Od srodnih vrsta najlakše je razlikujemo po dvobridnoj stabljici. U primorskim krajevima raste podvrsta gospine trave s većim listovima koji se na rubovima povijaju prema dolje. I nju koristimo za liječenje.
Vrste srodne Gospinoj travi:
Različite velikocvjetne vrste gospine trave, koje u vrtovima i parkovima uzgajamo kao ukrasne biljke, nikada ne koristimo u medicini. Ni druge naše samonikle vrste gospine trave nemaju takvo ljekovito djelovanje, pa ih ne upotrebljavamo.
Sastav i aktivne tvari Gospine trave
Gospina trava je vrlo dobro istražena ljekovita biljka. U cvjetovima i listovima nalaze se crveno obojeni naftodiantroni, osobito hipericin, koji se u tamnim točkicama gomila na rubu zelenih listova osobito na pricvjetnim listovima. Važni su i flavonski i flavonolni glikozidi, osobito glikozidi kvercedna, kao što su hiperozid) rutin, kvercetin i izokvercetin. U cvjetovima se nalaze biflavonoidi (biapigenin i amentoflavon) kojih u drugim dijelovima biljke nema. Nema ih ni u nijednoj drugoj vrsti gospine trave. Količina trjeslovina katehinskog tipa doseže do 15% Gospine trave te usto sadrži i procijanidine. U žlijezdama listova koje se vide kao prozirne točkice nalazi se hlapivo ulje (0,1-1%) u kojem je pronađen metilbutenol. On se nalazi i u hlapivom ulju hmelja. U svježim dijelovima biljke, a osobito u zrelim plodovima. nalaze se fioroglucinski derivati, npr. hiperforin (2-4%), koji strukturom nalikuju na aktivne tvari hmelja i djeluju antibiotički.
Djelovanje i uporaba Gospine trave
Kliničkim je istraživanjima potvrđen utjecaj gospine trave na depresivna raspoloženja i lake do srednje teške endogene depresije. To djelovanje ne ovisi o jednoj, zasebnoj aktivnoj tvari ili skupini sastojaka. Do poboljšanja znakova bolesti dolazi zbog međusobnog farmakodinamičkog djelovanja različitih sastojaka. Otkriveno je da hipericini pospješuju korištenje svjetlosti, što je osobito očigledno u zimsko vrijeme. Flavonoli sprječavaju razgradnju neurotransmiterskih tvari, pri čemu se broj receptora za serotonin smanjuje. Antidepresivno djelovanje nastupa polagano, tek nakon dva tjedna primjećuju se promjene, koje se do četvrtog tjedna postupno pojačavaju. U skorije vrijeme stručnjaci su otkrili i djelovanje hiperforina na depresivna stanja. Razmjerno malen broj pacijenata ne reagira na liječenje (nonresponderi). Gospina je trava biljni antidepresiv koji poboljšava raspoloženje i umanjuje osjećaj iscrpljenosti, umora i bezvoljnosti.
Jednako tako pomaže i kod srednje teških depresija, neutemeljenog straha i poremećaja spavanja. Njezina uporaba najviše se preporučuje u zimskim mjesecima, kada pomanjkanje svjetlosti uzrokuje mnoga depresivna stanja. S uspjehom je koristimo i u djece i mladih koji imaju poteškoće sa spavanjem i koncentracijom.
Preporučljiva je za žene u predmenopauzi, od 40. godine nadalje.
I kod muškaraca koji su pretjerano iscrpljeni od napornoga rada ljekovita kura s gospinom travom poboljšava opće stanje. Zbog trjeslovina, Gospinu travu koristimo za ispiranje kod upale desni, rana, opeklina i ozeblina te kod posljedica tupih ozljeda.