Tradicionalna mediteranska jela nezamisliva su bez mediteranskih začina. No, osim što su aromatični i hranjivi, mediteranski začini posjeduju i mnoga ljekovita i kozmetička svojstva, pa se već vjekovima koriste za pripremanje različitih pripravaka kojima se ublažavaju mnoge bolesti te održava higijena i potiče ljepota tijela.
Majčina dušica posjeduje snažna antibiotička svojstva, a origano je dokazano jedan od najjačih prirodnih antioksidansa.
Primjerice, antiseptična svojstva komorača i kadulje te antibiotička svojstva bosiljka i majčine dušice bila su poznata još u antičko doba. Lavanda je zbog svog blagotvornog učinka na kožu još u antičkom Rimu bila nezaobilazni sastojak kupelji i ostalih preparata za njegu kože lica i tijela te kose.
Mnoga ljekovita svojstva mediteranskih začina koji su se stoljećima koristili u pučkoj medicini i kozmetici za pripremanje čajeva, napitaka, kupki, tinktura i krema, u suvremeno doba dokazana su kliničkim ispitivanjima u znanstvenim laboratorijima.
Na taj je način potvrđeno da majčina dušica, koja je u prošlosti slovila kao antibiotik za siromašne ljude, zaista posjeduje snažna antibiotička svojstva, te da je origano dokazano jedan od najjačih prirodnih antioksidansa. Upravo zahvaljujući tim i drugim blagotvornim svojstvima, danas se mediteranski začini neizostavno koriste u suvremenoj fitoterapiji, liječenju prirodnim, biljnim pripravcima.
Bosiljak, kadulja, komorač, lavanda
Bosiljak, koji se smatrao božanskom biljkom, stavljao se u svetu vodu i na oltare, a odavna je poznat kao antiseptik i prirodni antibiotik. Zbog svojih se svojstava upotrebljavao za smirivanje upala nakon uboda insekata i zmija, ali i za zarastanje rana. Kako sastojci bosiljka osvježavaju, relaksiraju i smiruju kožu, često se upotrebljava u preparatima za njegu kože, posebno one sklone aknama i lišajevima. Preparati na bazi bosiljka upotrebljavaju se i za relaksiranje napetih mišića, za poticanje probave i smirivanje grčeva te za jačanje živčanog sustava i vraćanje tjelesne snage.
Kadulja, čije latinsko ime salvia u prijevodu znači ”biti zdrav”, neobično je ljekovita biljka. Ima snažno antiseptičko djelovanje, pa se stoga tijekom prošlosti spaljivala u bolničkim sobama. Osim što je antiseptik, djeluje protiv gljivica, smiruje upale kože i sluznice te potiče zacjeljivanje kože, pa se koristi i kod grlobolje, kašlja, prehlade i gripe te za tretiranje rana. Kako regulira rad lojnih žlijezda, ublažavajući znojenje, kadulja se koristi i u kozmetičke svrhe. K tome, kadulja potiče probavu i olakšava probavljanje masne i slatke hrane te općenito jača organizam, potičući njegove obrambene mehanizme.
Komorač, koji spada među biljke koje su prve prepoznate kao ljekovite, zbog svojih se antiseptičnih, antitoksičnih, antibiotičkih te protuupalnih svojstava, najčešće koristi kod poremećaja u funkcioniranju probave te dišnih putova. Komorač pospješuje probavu, sprječava nadutost i uklanja nadimanje i grčeve, te potiče apetit. Pozitivno djeluje kod infekcije dišnih putova, upale grla i promuklosti, a kako potiče izlučivanje sluzi i iskašljavanje, ublažava i napadaje kašlja i astme. Pomaže kod suzbijanja infekcije mokraćnih putova i ublažava probleme s reumom. Potiče prokrvljenost i izlučivanje štetnih tvari, pa je djelotvoran i protiv celulita.
Lavanda se oduvijek koristila za njegu kože, pa se dodavala kupkama još u doba antičkog Rima. Lavanda čisti, smiruje, jača i osvježava kožu, potiče njenu vlažnost i prokrvljenost te je čini nježnom, mekom i zdravom. No, osim u svakodnevnoj njezi, lavanda pomaže i kod upaljene i opečene kože, kao i kod pojave akni, ekcema i psorijaze. K tome, smanjuje znojenje, poboljšava rast kose i pogoduje zdravlju noktiju, a smanjuje i teškoće s probavom uzrokovane stresom, opušta napete i bolne mišiće, ublažava bolne menstruacije i poteškoće menopauze te općenito smiruje cijeli organizam.
Lovor, majčina dušica, origano, ružmarin
Lovor, koji u antičko doba nije bio samo simbol hrabrosti i slave, nego je po vjerovanju štitio kako od bolesti tako i gromova, zbog svojih je ljekovitih svojstava bio posvećen bogu ljekarstva Eskulapu. Pozitivno djeluje na probavu i jača apetit te potiče iskašljavanje, pa pomaže kod bronhitisa, prehlade i gripe. Pripravci na bazi lovora, koji je prirodni antiseptik, primjenjuju se i u liječenju raznih osipa te posebno za omekšavanje potkožnih čireva. Masaža uljem od lovora ublažava reumatične bolove i bolove u mišićima i zglobovima, primjerice kod istezanja i uganuća.
Majčina dušica, koja se zbog svog aromatičnog mirisa palila u hramovima u čast bogova, zbog svojih je antibiotičkih svojstava u pučkoj medicini vjekovima slovila kao antibiotik za siromašne. Ona prvenstveno potiče, pospješuje i jača mnoge tjelesne funkcije, pa tako potiče cirkulaciju i probavu, podiže obrambene mehanizme organizma i krvni tlak, dezinficira kožu i pospješuje zarastanje rana te olakšava iskašljavanje, ali i otežano mokrenje. Vrlo je učinkovita kod upala dišnih putova, usne šupljine te bolnih mišića i zglobova, a zbog svojih se svojstava koristi i za jačanje živaca te poticanje pamćenja i koncentracije.
Origano, čije ime u prijevodu s grčkog znači “radost planina”, od najstarijih se vremena koristio za liječenje prehlade, glavobolje, zubobolje te različitih problema s probavom, ali i psihom. Nadalje, origano, koji je od pradavnih vremena poznat kao jedan od najjačih prirodnih antiseptika i antibiotika sa snažnim antibakterijskim i antivirusnim djelovanjem, u modernoj je fitoterapiji prepoznat i kao jedan od najjačih prirodnih antioksidansa. Potiče probavu i funkcioniranje jetre i žuči te se uspješno primjenjuje kod akutne i kronične upale sinusa, viroze, gripe i prehlade, ali i kronične glavobolje.
Ružmarin, omiljena biljka antičkih bogova, vrlo je omiljen i u pučkoj medicini. Od ružmarina, čije ime u prijevodu glasi “morska rosa”, odavna su se spremali pripravci koji su se koristili protiv raznih bolova, primjerice kod reume, gihta i upale zglobova. Prirodni je antiseptik, a koristi se i u kozmetičke svrhe za njegu kože i kose, pa tako i za uklanjanje peruti. Potiče probavu te ublažava nadutost i smiruje grčeve u crijevima i želucu. Općenito jača organizam, poboljšava cirkulaciju i djeluje protiv niskog tlaka te čisti krv i potiče izlučivanje mokraće. Uspješan je i u smirivanju živčane napetosti.
Začini – ljekovitost dobrog okusa
Priroda je stvari uredila tako da je začinsko bilje načinila i zdravim i ukusnim. Uz to što hrani daju specifičan okus, miris, često i boju, začini imaju ljekovita svojstva. Jer uloga je hrane dvojaka, s jedne strane gradi tijelo, a s druge daje osjećaj zadovoljstva. Za doživljaj zadovoljstva potrebna su nam čula, odnosno osjetilni organi, pa se već samim ulaskom u kuhinju pobuđuju osjetilni receptori za miris, a osjet okusa produbljuje glad i želju za hranom. Mirisi i okusi vezani su uz našu psihu i utječu na izlučivanje probavnih sokova koji omogućuju razgradnju hrane. Ta se svojstva odnose na sve začine.
Antiseptici i antibiotici
Mnogi začini posjeduju i specifična ljekovita svojstava, primjerice antiseptička i antibiotička. Djelovanje u smislu antibiotika znači da uništavaju mikroorganizme. Aktivne tvari u biljkama koje uništavaju mikroorganizme zovu se fitoncidi. Otkriveni su u posljednje vrijeme iako su ljudi odavno znali da im neke biljke mogu pomoći kad obole ili im bolest zaprijeti. Najčešće upotrebljavani prirodni antibiotici u našem podneblju su češnjak, origano, majčina dušica, metvica, kadulja i lovor.
Češnjak – Aktivna tvar u češnjaku je alicin i uz njegovo antibiotsko djelovanje ispituju se i akancerogena svojstva. Češnjakom se vrlo uspješno regulira krvni tlak te se primjenjuje kao sredstvo za snižavanje tlaka. Može se koristiti i u prevenciji prehlade ili kada je ona već nastupila, i tada se najčešće preporučuje jesti sirov u salatama. Koristi se u mnogim jelima od povrća i mahunarki. Njegova svojstva bit će najbolje sačuvana ako se u jelo doda pred kraj kuhanja i termički obrađuje tri do pet minuta.
Origano – Mravinac, ili u narodu zvan origano, nezaobilazan je sastojak pizze i lazanja. Iako raste u cijeloj Hrvatskoj, zbog bogatijeg sadržaja eteričnih ulja aromatičniji je onaj iz primorskih i otočnih krajeva. Najvažnije ljekovite tvari origana su tanini i gorke tvari, te eterična ulja. U ljekovite svrhe upotrebljava se za liječenje usne šupljine, grla i bronha. Budući da blagotvorno djeluje na sluznice u tijelu, upotrebljava se i za liječenje sluznice želuca i crijeva.
Lovor – Lovorov list često se korist u pripremi variva od graha, jela od divljači i za umake i marinade. Ima jak i ugodan miris što ih daju eterična ulja i miricil alkohol, koji su uz gorke tvari odgovorni za ljekovita svojstva lovora. Koristi se i za konzerviranje hrane, posebice kod pakiranja suhih smokava, jer ne dopušta razvoj bakterija i plijesni.
Juha od slanutka za zimske dane
Slanutak namočiti preko noći te skuhati s malo soli i lovorovim listom. Na popirjani luk dodati na ploške narezan celer i rajčicu. Kada je povrće pirjano, dodati kuhani slanutak i nadoliti vodu. Tri do četiri minute pred kraj kuhanja dodati nasjeckani češnjak i prstohvat origana.
Juha od slanutka zagrijat će organizam, a začinsko bilje pomoći će u prevenciji prehlade i upale grla, tako čestih u ovo zimsko doba.
Kako sačuvati svojstva začinskog bilja
Svojstva začina najbolje su očuvana ako se čuvaju u komadu (listu, stabljici, cvijetu, korijenu), jer se mljevenjem omogućuje lakši kontakt s kisikom iz zraka koji oksidira aktivne tvari. No, za začine, želimo li intenzivniju aromu, i za izradu ljekovitih pripravaka upotrebljavaju se u usitnjenom obliku. Najbolje ih je samljeti ili zdrobiti neposredno prije uporabe.
Začini se dodaju u malim količinama, jer već u minimalnoj koncentraciji hrani daju jaku aromu i ljekovita svojstva. Svakodnevnom uporabom začinskog bilja u prehrani obrok činimo mirisnijim i ukusnijim, preveniramo nastanak mnogih bolesti, što za posljedicu ima zadovoljstvo osjetila i zdravlje tijela.
Dodano:
VAŽNO
Ovaj napitak služi za otklanjanje raznih problema abdomena. Mogu ga piti osobe oba spola.
To je stari narodni lijek i značajan je i kažu vrlo efikasan.Izmedju ostalog služi za otklanjanje raznih miona, cista i ranica kod žena.
Priprema:
U litar proključale vode dodati 1,5 šoljice ječma (ovas) i pola čašice suvog lista breze. Posle pola časa procediti i piti u toku dana. Jedna tura traje 20 dana.