Vratit ćemo se malo u vrijeme naših baka i njihovog načina života pripremanja jela. Recepti za jela su tradicionalni starohrvatski po kojima su brojne generacije pripremale svoja jela.
Tekst je pisan starohrvatskim dijalektom od prije nekih 150 godina.
Zelene mahune
Mlade zelene mahune očisti, kano rezance izsieci, stavi u zdjelu i opari kropom pa tako ostavi. U šerpinji razbieli masti, stavi na nju skosana zelena peršina i malo crljenca, da se časak pirjani, onda metni one izsječene mahune da se pirjane, a često ga prevraćaj, da nezagori. Kad bude već mekan, popraši ga meljom, da se još malo pirjani, nalij juhom i osoli dodaj 3 žlice vrhnja, da se s tim prokuha pa je gotov.
Mahune s vrhnjem
Zelenu mahunu otrebi, skuhaj, i upirjani, pa onda vrhnjem preoblij (abschrecken).
Zelena mahuna s mesom
Otrebi mahunu, poreži i kropom opari; izsieci šunke, stavi u Šerpinju s nekoliko komada slanine i na to mahunu, da se pirjani, dok bude mekana. Prilij zatim malo vina, juhe malo, pridaj maslaca, prpra mušaktnoga cvieta pa neka vri; ako je juha riedka, možeš ju s dva jajca sgustnuti, i privrzi vlašca i peršina. Na to možeš staviti pečena mesa a slaninu izvadi.
Mahune se odlikuju bogatstvom vitamina, minerala i fitokemikalija. Odličan su izvor vitamina K, neophodnog za pravilnu mineralizaciju kostiju. Također, obiluju vitaminom C i A, snažnim antioksidansima bitnim za pravilno funkcioniranje imunološkog sustava. Osim toga, vrlo su dobar izvor željeza, folne kiseline i kalija. Željezo cini sastavni dio hemoglobina, a samim time sudjeluje u transportu kisika do tjelesnih stanica. Deficit željeza se, medu ostalim, očituje umorom, čestim infekcijama te smanjenom sposobnošću učenja. Folna kiselina, osim što pomaže regulirati razinu homocisteina, rizičnog čimbenika za razvoj kardiovaskularnih bolesti, ima važnu ulogu i u razvoju neuralne cijevi u fetusa. Zbog toga je vrlo bitno da žene reproduktivne dobi unose dovoljne količine folne kiseline.
Mahune sadrže i druge važne vitamine i minerale poput vitamina B1, B2, niacina, magnezija, bakra i kalcija.
Poput ostalih mahunarki, mahune se ističu sadržajem bjelančevina. Bjelančevine iz mahunarki se odlično nadopunjuju sa onima iz žitarica osiguravajući u kombinaciji sve esencijalne aminokiseline nužne organizmu.
Mahune su i vrlo dobar izvor prehrambenih vlakana, osobito neprobavljive celuloze. Prehrambena vlakna imaju važnu ulogu u redovitom pražnjenju crijeva, zbog cega se toksične supstance kraće zadržavaju u organizmu i na taj se način minimizira rizik od brojnih opasnih stanja. Osim toga, prehrana bogata vlaknima može biti od koristi u reguliranju tjelesne mase. Vlakna sama po sebi nemaju kalorijsku vrijednost, ali zbog sposobnosti da apsorbiraju vodu mogu pridonijeti osjećaju sitosti. Dodatno, hrana bogata vlaknima zahtijeva više žvakanja, pa osoba nije u mogucnosti unijeti velike količine hrane, a time i energije, u kratkom vremenu.
Mahune obiluju snažnim fitokemikalijama antioksidativne aktivnosti, luteinom i zeaksantinom – karotenoidima koji štite oči od štetnog djelovanja slobodnih radikala.