Gorka sol, poznata još i kao epsomska sol, epsomit ili hidratizirani magnezijev sulfat, sačinjena je od prirodnih minerala koji se nalaze u vodi. Naziv je dobila po engleskom gradu Epsomu u kojemu je kemijski spoj magnezijevog sulfata prvi put destiliran iz vode.
Ljekovita svojstva gorke soli
Gorka sol ili magnezijev sulfat bezbojna je sol bez mirisa, gorkog okusa, u obliku kristala, koji su se prvotno dobivali iz morske vode. Za razliku od drugih purgativa, ne izaziva mučninu ni naprezanje, a kada se popije s malo vode, crijeva je vrlo malo apsorbiraju. Ostatak ostaje u crijevima i privlači vodu, zbog čega crijevo ostaje rastegnuto i ubrzo proizvodi stolicu. Katkada djeluje za samo pola sata. Budući da osmozom izvlači vodu iz tijela, korisna je za izlučivanje suvišne vode. Gorka sol se rabi za kronični zatvor, dispepsiju, preobilno stvaranje žuči, pri zadržavanju tekućine koje uzrokuje povišeni krvni tlak, te za čišćenje otrovnih tvari i bakterija iz crijeva.
Korištenje gorke soli
Kupanje u vodi kojoj je dodana gorka sol jedanput ili dvaput na tjedan potiče eliminaciju otrovnih tvari kroz kožu. Otopite 450 g soli u vrućoj kupelji i dobro istrljajte tijelo četkom za kupanje. Završite hladnim tušem te tijelo istrljajte oštrim frotirom dok ne porumeni.
Preporučuje se za giht i artritis.