Boražina, ljekovita – Borago officinalis Boraginaceae
Drugi nazivi: ljekoviti oštrolistac, borac, poreč – Zeljasta jedogodišnja biljka bujnog rasta predstavlja noćnu moru većini vrtlara. Obično raste u negostoljubivom tlu ili uz prometnice i putove, no voli se, nažalost, pojavljivati i u cvjetnjacima. Cijela je biljka prekrivena oštrim dlakama, a naraste do visine od 60 centimetara. Ljeti se pojavljuju blistavi plavi cvjetovi koji donose sitne plodove nalik na lješnjak. Svaki plod sadržava po jednu sjemenku.
Ljekoviti djelovi boražine
CVJETOVI, LISTOVI I SJEMENKE
- Cvjetovi sadržavaju dijuretički sastojak.
- Sjemenke se beru i drobe radi dobivanja ulja.
- Svježi se listovi, koji po okusu sliče svježem krastavcu, mogu upotrebljavati za aromatiziranje ljetnih punčeva.
Sastojci ljekovite boražine
Listovi i cvjetovi bogati su dijuretičkim mineralima. Biljka sadržava i sluzi koje pomažu za ublažavanje, smirivanje i smanjenje boli kod upale sluznice. Ulje izvađeno iz sjemenaka bogato je nezasićenim masnim kiselinama.
Međutim, u listovima i cvjetovima pronađeni su pirolizidinski alkaloidi, tvari za koje se smatra da oštećuju jetru i izazivaju oboljenja od raka. Europska komisija upravo razmatra zabranu prodaje svih vrsta boražine koje sadržavaju te alkaloide.
Upotreba u liječenju
Prema tradiciji, cvjetovi boražine su se upotrebljavali zbog svojih svojstava za poticanje znojenja te ublažavajućih i dijuretičkih učinaka. Godine 1989. kanadski su znanstvenici otkrili da boražina smanjuje učinak stresa na kardiovaskularni sustav. Također se isticalo da ublažava upalu grla i da potiče iskašljavanje.
Vjeruje se da polunezasićene masne kiseline, pronađene u ulju sjemenaka boražine, blagotvorno djeluju na neke bolesti kože, primjerice na gubitak gipkosti (elasticiteta) i sušenje koje nastaje kao posljedica starenja. Također, ulje sjemenaka bi moglo imati i protuupalna svojstva. Ono sadržava g-linolensku kiselinu, nezasićenu masnu kiselinu za koju se pokazalo 1997. godine, u istraživanjima američkih znanstvenika u Pennsylvaniji, da je korisna u liječenju reumatskog artritisa. Ulje bi moglo biti djelotvorno i u borbi protiv bolesti pluća, što su 1997. godine pokazala istraživanja američkih znanstvenika. Vršeći pokuse na štakorima, oni su pokazali da ulje boražine u kombinaciji s ribljim uljem pomaže u sprječavanju upala izazvanih akutnim ozljedama pluća.
Pogledajte još ljekovitih svojstva boražine
Uzgoj boražine
Ta otporna biljka, zasijana u proljeće, najbolje raste na sunčanim mjestima.
Kasnije se na istim mjestima nastavlja sama razmnožavati sjemenom. Za potrebe liječenja treba je upotrebljavati isključivo onako kako propisuju liječnici travama.
UPOZORENJA
Ne upotrebljavajte boražinu bez savjetovanja s liječnikom ili liječnikom travama jer ona sadržava potencijalno štetne pirolizidinske alkaloide.
Ne upotrebljavajte boražinu kao oparak.
Ne uzimajte boražinu ako ste trudni ili za vrijeme dojenja. Osobe koje boluju od epileptičke shizofrenije ili koje uzimaju fenotiazinska sredstva za smirivanje ne smiju upotrebljavati boražinu.
Pri dodiru dlakavi listovi i stabljike mogu izazvati dermatitis.