(Ocimum basilicum Lamiaceae ili Labiatae)
Drugi nazivi: bosiljak obični, bašeljak, murtela, marjanec
Premda je podrijetlom iz južne Azije bosiljak se već odavno uzgaja u Europi kao začinska i ljekovita biljka. To je jednogodišnja biljka koja naraste do visine od 40 centimetara. Njezine bridaste stabljike i mekani listovi pokriveni su dlačicama i vrlo su aromatični. Cvjetovi su bijeli, grimizni ili višebojni i oblikuju pršljene na uspravnoj cvjetnoj stabljici.
Dijelovi za upotrebu Bosiljka
Listovi i cvijetovi
• Lisnate cvjetne stabljike ubiru se čim se pojave prvi cvjetovi, i to od ljeta pa do jeseni.
• Listovi i cvjetovi zatim se osuše i upotrebljavaju za uvarke ili oparke.
• Ekstrakti alkohola koji se uzimaju iz svježih cvjetova sastojak su masti koje se upotrebljavaju za liječenje rana.
Sastojci bosiljka
Bosiljak sadržava eterično ulje (do 7 ml na jedan kilogram) čiji se glavni sastojci razlikuju ovisno o tome gdje se biljka uzgaja. Eterično ulje varijeteta koji se uzgaja na otocima Indijskog oceana sadržava 65 do 85 posto estragola. Varijetet koji se uzgaja u južnoj Europi i Egiptu ima eterično ulje čiji je glavni sastojak linalool. Bosiljak također sadržava i trjeslovine.
Upotreba bosiljka u liječenju
Bosiljak je najpoznatiji po svojem svojstvu otklanjanja grčeva, a osobito onih u trbuhu. Listovi djeluju na poboljšanje probave i potiču tek, a također se upotrebljavaju protiv vjetrova i naticanja trbuha.
U vanjskoj upotrebi, sposobnost stiskanja kod te biljke čini je pogodnim hladnim lijekom. U tekućini za ispiranje grla smiruje upaljeno grlo, a kao inhalator pomaže pročišćavanju sinusa i dišnih putova. Kao mast može pomoći u liječenju rana i posjekotina, a često se nalazi zajedno s metvicom i običnim kimom. Eterično ulje se uspješno bori protiv glista i mikroba. Indijski kemijski pokusi iz 1985. godine pokazali su da je ta biljka djelovala antibakterijski na kožu osoba koje pate od akni.
Uzgoj Bosiljka
Bosiljak treba uzgajati u bogatom i laganom te dobro dreniranom tlu. U vrtu mu je potrebno toplo sunčano mjesto, a može se uzgajati i u posudama na sunčanoj prozorskoj dasci.
Bosiljak za unutarnju upotrebu:
- Pripravak od bosiljka za lječenje probavnih smetnji, gubitka teka, naticanja i vjetrova.
oparak: Stavite 4 do 6 grama sušenog lišća u 250 ml kipuće vode. Pokrijte i ostavite da odstoji 10 minuta pa procijedite. Pijte jednu šalicu na dan i nemojte dodavati šećer. U slučajevima kroničnog naticanja pijte 2 do 5 šalica na dan između obroka. Prekinite liječenje nakon tjedan dana pa ga nastavite jedan tjedan kasnije.
- Pripravak bosiljka za upale grla.
uvarak: Stavite dvije čajne žličice sušenih listova u 250 ml vode te u pokrivenoj posudi kuhajte 10 do 15 minuta. Procijedite i ostavite da se ohladi. Tekućinu upotrijebite za ispiranje usta (grgljanje) dva do tri puta na dan.
Za vanjska upotreba bosiljka za rane i posjekotine:
- Mast od bosiljka:
Nanesite na oboljelo mjesto dva ili tri puta na dan.
Upozorenja kod korištenja bosiljka:
• Trudnice i dojilje trebaju izbjegavati liječenje bosiljkom.
• Bosiljak se ne smije propisivati dojenčadi ili maloj djeci.
• Ne uzimajte lijekove na osnovi bosiljka dulje vrijeme bez prekida.