Latinski naziv: Rumex obtusifolis
Opis biljke: Konjski štavelj, konjsko zelje, ščavnjak i ščavelj druga su imena koja se koriste za ovu biljku, štavelj ili šcav višegodišnja je zeljasta biljka visine do 1 metar. Ima duge ovalne listove poput hrena. Cvjetovi su složeni u klasove što se razvijaju na stabljici, posebno na vrhu. Cvjetiči su zelenkaste do crvenkasto-smedje boje .
Žuti, kovrčavi štavalj (štavelj) raste i u Europi i u Aziji, a proširen je i u Sjevernoj i u Južnoj Americi. Zbog sposobnosti njegova dugog i žutog, glavnoga korijena da izvuče željezo iz tla, odličan je lijek za slabokrvnost.
Ljekovita svojstva štavalja i upotreba štavlja u lječenju
Antrakinoni u korijenu djeluju kao blag laksativ, dok adstringentni tanini smanjuju preveliku aktivnost u crijevima i umiruju iritaciju sluzokože crijeva pa je štavalj blago sredstvo za čišćenje pri dugoročnom liječenju zatvora. Može se koristiti i za infekcije crijeva i čirove probavnih organa. Gorki glikozidi u korijenu potiču rad jetre i stvaranje žuči pa oživljavaju lijenu jetru, lošu probavu, nadutost i vjetrove. Zbog dijuretičnih osobina povećava stvaranje mokraće i eliminiranje toksina. Upravo zbog toga odavno se koristi protiv gihta, cistitisa, zadržavanja vode te urinamog pijeska i kamenaca. Budući da mobilizira zgrušanu krv i limfu te eliminira toksine iz tkiva, odličan je detoksificirajući dodatak lijekovima za kožne bolesti, artritis, reumu i kronično limfno začepljenje. Djelotvoran je i u liječenju neredovite mjesečnice i materičnih mioma. Zbog obilja željeza i toničnog učinka na jetru koristi se kao osvježavajući tonik za opću malaksalost, mentalnu letargiju, oporavak, glavobolju, neraspoloženje i razdražljivost.
Vanjska uporaba i korištenje ljekovitog štavlja
Osvježavajuće i ljekovite osobine štavlja dobro su poznate u liječenju svih upala kože. Može se koristiti kao vodica za ispiranje usta kod infekcija desni i afta, za grgljanje kod laringitisa i grlobolje, za ispiranje očiju kod suhih, upaljenih očiju te kao losion za posjekotine i rane, čirove i infekcije kože.
Ljekovito korištenje biljke štavalj kroz povijest
- Štavalj se koristi još od doba starih Grka, koji su zamijetili njegovu sposobnost da pročisti otrovne tvari iz organizma i liječi probavne tegobe.
- Gerard je 1633. godine preporučio prah korijena štavlja u vinu kao adstringent koji obuzdava krvarenje i rekao da mast od kuhanoga korijena ublažava svrab.
- Sjeme štavlja tradicionalan je lijek za dizenteriju, proljev i krvarenje, te za kašalj i krvarenje pluća.
- Američki Indijanci stavljali su štavalj u prahu na posjekotine, a zdrobljene listove na čirove.
Redovito uzimajte ukuhani čaj ili tinkturu korijena štavlja za liječenje kožnih bolesti, kao što je ekcem od plakanja, psorijaza, osip od koprive i čirovi.
Zdrobljene listove štavlja stavite na opekline, plikove i opekline od koprive.