Kunica ( Achillea millefolium ) je biljka koja je, u narodu, literaturi, ali i u stotinama godina dugoj praksi korištenja u svrhe liječenja, poznata i kao hajdučica, hajdučka trava, stolisnik, ranjenik, kostrijet, ravan, roman, romonika…
Tamnozeleni aromatski listovi stolisnika nalik su perju, fino su podijeljeni i vrlo brojni pa odatle njegov latinski naziv millefolium, tisućolisnik, odnosno naš naziv stolisnik. Ta biljka sadrži mnoge sastojke koji je čine ljekovitom. Hlapljiva ulja djeluju protuupalno i antiseptički, tanini i smole su adstringenti, a silika ubrzava oporavak tkiva.
Ljekovita svojstva stolisnika i upotreba stolisnika
Stolisnik je odličan lijek za reguliranje cijeloga probavnog sustava. Stimulira tek, poboljšava probavu i apsorpciju te opušta napetost i spazme. Kao adstringent zaustavlja proljev i smanjuje sklonost krvarenju. Zbog antiseptičnosti i protuupalnoga djelovanja dobro liječi infekcije i upalna stanja poput gastritisa i enteritisa, a njegovi gorki sastojci poboljšavaju rad jetre i žuči. Stolisnik je najpogodniji za infekcije, katar i vrućicu, osobito u djece, a najbolje ga je uzimati kao vrući čaj dobiven namakanjem na početku grlobolje, prehlade i gripe. Potiče krvotok pa time i znojenje, te tako pomaže čišćenju organizma od otrovnih tvari. Odličan je lijek za eruptivne bolesti poput ospica i vodenih kozica jer pomaže izvlačenju osipa. Smanjuje krvni tlak i ublažava usporavanje protoka krvi, primjerice u proširenim venama, te stezanje krvnih sudova kao u Raynaudovoj bolesti. Budući da je dijuretik, pojačava čišćenje tijela od otrova pa je koristan i za zadržavanje tekućine, cistitis, nadraženi mjehur, kamence i pijesak.
Vanjska uporaba stolisnika u liječenju
Stolisnik se koristi u liječenju posjekotina, rana, opeklina, čirova, ogrebotina, zanoktica, hemoroida, proširenih vena i ekcema. Čaj pripravljen namakanjem možete rabiti i kao vodicu za ispiranje vagine, upaljenih očiju, te kao tonik za čišćenje kože ili pak kao sredstvo za ispiranje kose što opada ili ima prhut.
Ljekovito korištenje stolisnika kroz povijest
Stolisnik je višenamjenska ljekovita biljka koje se vrline hvale od vremena starih Grka. Latinski naziv (Achillea millefolium) dobio je po Ahileju, grčkom ratniku koji ga je rabio za zaustavljanje krvarenja u svojih suboraca.
U grčkoj mitologiji, Ahilej je bio tako snažan i neranjiv jer mu je u cijelo tijelo utrljan stolisnik osim u petu.
- Stolisnik je u narodnoj medicini poznat kao tonik za živce. U Njemačkoj se rabio protiv melankolije i naglih promjena raspoloženja, a u Engleskoj se dodavao u vjenčane kitice cvijeća kako bi zajamčio sedam godina sreće. Koristio se za napetost, anksioznost, lupanje srca zbog neuroze, malaksalost te kao tonik poslije bolesti.
- U Prvome svjetskom ratu vojnici su upotrebljavali stolisnik za pokrivanje rana.
- Za zubobolju pokušajte žvakati svježe listove stolisnika.
Priprema čaja od stolisnika
Ukoliko na uputama na pakiranju nije drugačije naznačeno, čajnu žlicu biljke ili filtar vrećicu prelijte s 0,2 l vrele vode. Poklopite i pustite da odstoji 5 do 10 minuta. Procijedite i pijte svježe pripremljeni čaj.
OPREZ!
Izbjegavajte stolisnik tijekom trudnoće.