Vuna je proizvod koji nam se nudi svake godine u uzgoju ovaca.
U prošlosti je bila vrlo cijenjena te se iskorištavala upravo zbog svojih izvanrednih prirodnih svojstava. Jedna od osobina vune je slaba toplinska provodljivost, radi čega odjevni predmeti od vune izvrsno štite organizam od hladnoće, ali i od vrućine.
Vuneni odjevni predmeti naročito su pogodni za ljude koji borave u prirodi, šumske i poljoprivredne radnike, planinare, izletnike kao i za sve ostale ljude čiji je posao ili način života vezan uz boravak na otvorenom kod različitih vremenskih uvjeta.
I upravo zato bi barem dio gospodarstava koji se bave uzgojem ovaca mogli uz malo dobre volje, radišnosti i inovativnosti upotrijebiti vunu za vlastite potrebe na gospodarstvu. Kako u Hrvatskoj ima jako malo mogućnosti pranja i uređenja vune, tako smo nas dva agronoma smjera stočarstva, odrasli na selu odlučili malo se zaigrati i dobivenu vunu od ovaca na gospodarstvu upotrijebiti za čarape.
Mala količina vune se može oprati na gospodarstvu. Opranu vunu preporuča se sušiti u hladovini te izbjegavati direktno izlaganje suncu.
Kako početi češljati vunu
Opranu vunu je potrebno iščešljati na grebene, a nakon toga se vuna prede. Grebeni su dva drvena predmeta u koja smo zabili dva reda dugačkih čavala dužine oko osam centimetara.
Na prednji dio grebena smo zabili metalni lim da se zaštiti drveni dio prilikom češljanja.
Češljanje vune se započinje tako da u lijevu ruku uzmemo jedan greben.
Runo se prethodno rukama raščupa i ta vuna se desnom rukom lagano nanaša na greben u lijevoj ruci.
Skidanje vune sa tradicionalnih grebena
Desnom rukom uzmemo drugi greben i lagano krenemo skidati vunu na lijevom grebenu.
u daljnjem postupku zamijenimo grebene u rukama pa nastavimo skidati vunu s grebena sve dok ne dobijemo fine dugačke niti na oba grebena.
Odloži se jedan greben, u lijevu ruku se uzme greben i lagano položi na lijevo koljeno. Desnom rukom se povuče malo vune i popusti. Opet se uzme malo vune pa popusti.
Izvučena vuna i bojanje domaće vune
U ovom se izvlačenju vune dobije dugačko „crijevo“.
Iščešljana prirodno obojena bijela, crna i siva vuna koju smo nakon češljanja smotali u krug.
Za ovaj posao treba samo malo upornosti i vremenom se stekne vještina izvlačenja prekrasnih „crijeva“ od vune da ih je milina gledati. Na grebenima ostane vune koja se može još jednom skinuti i iščešljati na isti način.