Povijest soparnika
Soparnik, specijalitet iz dalmatinskih Poljica, datira još iz vremena starih Turaka. Jednostavno je to jelo: malo blitve, mladog luka i peršina, zarobljeno između dva sloja najjednostavnijeg tijesta. U originalu, za pripremu soparnika potrebne su okrugle drvene ploče sinije, tijesto se valja uz pomoć lazanjura, a sve zajedno peče se u kominu.
Samo ime soparnik nekarakteristično za naše podneblje korijen riječi moramo potražiti u davnom narodnom izričaju.
(sopar = pepeo)
Donosimo vam detaljnji tekst pripremanja na kominu u Poljicima mjestu podrjekla najboljeg soparnika.
Opis: Tradicionalno se je jeo za vrijeme velikog posta, na Veliki Petak, Sve Svete i Badnjicu. Originalno se peče na kominu, ispod žerave.
Da bi se dobro ispeklo soparnik možda najvažniji dio posla je priprema komina. Komin mora biti dobro zagrijan, tako da mnogi komin počinju grijati i dva sata prije nego počnu peći.
Sastojci za soparnik
- 3000-4000g blitve (ne premlade, zbog vode)
- 2-3 mlade kapulice
- 1 stručak petrusimul
- 2 dcl maslinovog ulja
- soli
- 2-3 česnja luka
Priprema
Blitvu očistiti, odrezati korijenje, oprati i dobro osušiti. U međuvremeno se zamijesi tijesto sa brašnom, malo soli i vode po potrebi. Podijeli se na 2 ista komada i ostavi se malo da stoji.
Blitvu, kapulicu i peršin na sitno isjeckati. Sve se skupa metne u veliku zdjelu, začini sa uljem, malo soli i paprom i dobro se promješa. Jedan dio tijesta izvaljat u veličini sinije, metnut blitvu i drugom polovicom razvaljanog tijesta pokriti. Na prvu siniju razvaljamo tijesto tanko sve do rubova za što nam je potreban «lazanjur» (dugi tanki štap za valjanje). Moramo paziti da kora ne pukne i bude otprilike svugdje jednako debela ili bolje reći tanka. Nakon valjanja, smjesu blitve i soli posuti na soparnik.
Zanimljiv je sami proces razvlačenja tjesta, tjesto mora biti iznimno tanko, a za izvlačenje tankog tjesta koristimo “siniju” i dva drvena štapa.
Rubove tijesta 2 cm preklopiti i dobro prstima pritisnuti. Sa nožem napraviti par rupica da izlazi para. Soparnik pospemo krupnom solju ili prekrupom (da bi lakše kliznuo sa sinije na komin), te poklopimo sa drugom sinijom, okrenemo sve zajedno tako da zarolani rub bude prema dolje.
Nakon toga ga lagano istresemo na komin.
Nakon što je izvaljan, blitva posuta i raspoređena, i stavljena druga kora, spreman je za stavljanje u komin.
Komin mora biti dobro ugrijan «ujaren», što znači da se oko pola sata prije mora na njemu ložiti vatra npr. od lozine ili hrastovine. Nakon loženja vatra i žerava se makne u stranu te se komin dobro pomete.
Kad smo istresli soparnik lopaticom po njemu rasporedimo lug i žar i pečemo oko 15 minuta neprestano miješajući lug i žar da ne izgori na jednom mjestu. Nakon nekog vremena se soparnik napuše i pritom se iznutra peče.
Kad je gotov izmetemo s njega lug te ga povučemo na siniju dobro ga isprašimo od luga te namažemo nasjeckanim češnjakom, namažemo maslinovim uljem.
Pogledajte cijeli proces pripreme na videu
httpv://www.youtube.com/watch?v=cidi8RS0qI4
Dobar tek i uživajte u najboljem, izvornom soparniku.
Neki od materijala preuzeti s www.gata.hr