Običaj gorjanskih Ljelja možemo pratiti po kazivanju i fotografijama od početka 20. stoljeća. Po svemu se vidi da je zadržan isti stil, a uglavnom i opseg. U usporedbi s ostalim družbama, sastav gorjanskih Ljelja je najjednostavniji, ali ne po broju lica, nego po njihovim ulogama – one imaju samo kraljeve i kraljice. Običaj time nije ništa izgubio, dapače, kao da je dobio na obrednoj snazi.
U družbi Ljelja moglo je biti dvadeset ili više učesnica. Broj nije određen, ali u posljednje vrijeme nastoje da ih bude dvanaest. Osam djevojaka preuzima ulogu kraljeva, a četiri ulogu kraljica, uvijek najmlađe među tim djevojkama.
Osim djevojaka, koje su glavna lica, u družbe su uključivana i po dva dječaka ili mladića, njihova vršnjaka, koji su primali i nosili dobivene darove, a zvali su ih: prosjaci. Onisu išli na čelu povorke.
Uz povorku pripada i svirac – gajdaš.
Pogledajte video zapis Gorjanskih ljelja
httpv://www.youtube.com/watch?v=3qhEBzV1r4A
Običaj Ljelja u Gorjanima se vrši na blagdan Duhova. Nekada su se djevojke okupljale u kući jedne od sudionica, u popodnevnim satima. Kada bi se sve okupile, kretale su u ophod po selu, posjećujući sve kuće gdje su ulazna vrata bila otvorena. Tu su pjevale i plesale, a domaćini su ih darivali. U novije su vrijeme uvedene neke male promjene. Zadnjih nekoliko godina, od kad je običaj obnovljen, gorjanske ljelje na blagdan Duhova idu na sv. Misu nakon koje pred crkvom plešu kolo uz pratnju tamburaša. Iz crkvenog dvorišta kreću u ophod po selu. Posjećuju domove sumještana koji su izrazili želju da ih Ljelje posjete. Nije to više u pravom smislu ni ono djevojačko veselje i zabava o kojima pričaju stare žene, ali ipak je doživljaj i za djevojke i za selo.
Pri vršenju običaja sve su djevojke odjevene jednako svečano u šarenu svilenu odjeću, zapravo kostim Ljelja. Stupnjuje ih mjesto koje zauzimaju, a označavaju ih sablje i cvjetne kape kao kraljeve odnosno bijeli vjenčići u kosi kao kraljice.
httpv://www.youtube.com/watch?v=b53jTuj23AU