Cvat badema, čempresa, bora i drugih poznatih nam “mediteranki”, one sklone alergija, a sve nas je više, probudio je iz zimskog sna, fanfarama najavivši sezonu suza, kihanja, šmrcanja i raznih neugodnih osipa.
– Alergijske bolesti kože, urtikarija, odnosno atopijski i kontaktni dermatitis relativno se uspješno tretiraju antihistaminicima i steroidima, no oni ne ispravljaju pogrešku imunološkog sustava koja ih uzrokuje pa prestankom njihova uzimanja dolazi do povratka bolesti i simptoma.
Kod tretiranja alergija u obzir treba uzeti i psihosomatiku koja razmatra psihološke uzročnike bolesti, no najbolji se rezultati, ipak, postižu kombiniranjem klasične i komplementarne medicine, kojoj značajan doprinos može dati fitoterapija.
U tom smislu pomaže i simptomatski pristup koji, poput lijekova, za cilj ima ublažavanje simptoma, ali i drenažni pristup, kojime se, djelovanjem na organe za izlučivanje; kao što su jetra i žuč, nastoji postići da imunološki sustav ne reagira bez razloga na neopasne tvari – ističe terapeutkinja.
Sklonost alergijama prenosi se, kaže, genetski, a kao najčešće alergene spominje kućnu prašinu i grinje, životinjsku dlaku i perje, te pelud drveća, trava i korova. Kako navodi krive su nerijetko i spore plijesni, kao i određena hrana; uključujući i mlijeko, te lijekovi i otrovi insekata, a mnogima, tvrdi, smeta i izmet žohara; možda najveće iznenađenje na popisu. Kako bismo izbjegli pojavu alergije uzrokovanu alergenima iz okoline, ponudila je nekoliko konkretnih savjeta.
– Prokuhavajte vodu za kupanje, ili umivanje jer klor iz vode može djelovati iritativno, pogotovo ako se radi o djeci. Kada birate između sredstava za higijenu domaćinstva, odaberite ona sa što manje mirisa, te razmislite o prirodnoj alternativi, poput sode bikarbone i limunske kiseline.
Preporučuje se izbjegavanje osvježivača za prostore, sprejeva za dezinfekciju i omekšivača rublja, a među kozmetičkim proizvodima za njegu, onih koji sadrže sapun, natrij lauril-sulfat, natrij laureat sulfat ili natrij paret sulfat, te parabene i konzervanse poput fenoksietanola – upozorava naša sugovornica.
Kako navodi, i birana prehrana također može pomoći kod prevencije pa je, tako uputno jesti što više namirnica bogatih vitaminima B, C i E, beta-karotenom, zatim selenom, cinkom, kalcijem i magnezijem, te nezasićenim masnim kiselinama koje mogu pomoći u smanjenju alergijskih simptoma.
Životinjsko mlijeko najbolje je, kaže, zamijeniti zobenim mlijekom, koje je prirodno slatko i ukusno pa ga i djeca rado prihvaćaju, a bogato je beta-glukanima, dok je, pak, sojino mlijeko potrebno izbjegavati, jer uzrokuje alergije i intolerancije.
Iz prehrane savjetuje izbacivanje čokolade, kikirikija i konzervirane hrane, poput suhomesnatih proizvoda, sokova, pašteta i razne instant hrane, jer su konzervansi poznati alergeni, koji opterećuju jetru, a preporučuje konzumiranje organski uzgojene hrane iz domaćih izvora, uz unos probiotika u visokoj dozi.
Pri tretiranju reakcija kože, a pogotovo svraba i peckanja, kako doznajemo, od velike će pomoći biti hidrolati ili cvjetne vodice, koji ne smiju sadržavati alkohol kako se upalna reakcija ne bi potencirala.
Rimska kamilica i hamamelis hidrolati su izbor za djecu i odrasle, a pomaže i list crnog ribiza, koji se tradicionalno koristi u regulaciji pretjerane imunološke reakcije. Infuz ili čaj se priprema tako da se 10 g listova prelije s 250 ml vode, te se pije prije svakog obroka, a zamijeniti ga može i SIPF ekstrakt, odnosno integralna suspenzija ljekovitog bilja.
Jaki infuz slame zobi Kolobarić također ističe korisnim kod brojnih kožnih tegoba, dok plod zobi svojim sluzima omekšava i vlaži kožu.
– Prisustvo glukana i škroba pomaže mu u zaštiti kože te djeluje na njezin imunološki sustav, pa zob zato neće izazvati neželjene reakcije niti kod najosjetljivijih. Koristiti ju možete zamotavši dvije žlice zobene kaše u gazu, koje kratko namočite u malo vode, pa tekućinu, zatim, iscijedite direktno na kožu. Noćurak i boražina također su iznimno često korištena biljna ulja kod tretiranja alergija izvana i iznutra, koja bogata gama-linolenskom kiselinom, dužom primjenom djeluje protuupalno – ističe ova stručnjakinja.
Za njegu kože osoba oboljelih od atopijskog dermatitisa preporučuje karite maslac, inače univerzalan melem za osjetljivu kožu, koji je pogotovo učinkovit pomiješan s uljem noćurka i boražine.
Protuupalnim djelovanjem pohvaliti se, tvrdi, može i neven, koji se također preporučuje u njezi kože alergičara, no, kako upozorava naša sugovornica, primjenjujte ga s oprezom, jer, kao i ostale prirodne ljekovite tvari i sam može izazvati neželjenu reakciju.
Od eteričnih ulja primjerenih za njegu alergijom pogođene kože izdvaja ona njemačke kamilice i tanacetuma, koja antialergijsko djelovanje zahvaljuju kamazulenu, te se, zahvaljujući svojstvu sprečavanja gubitak vlage kroz kožu, često koriste u njezi alergijama sklone kože.
Recepti tradicionalne medicine
Maria Treben, najpopularnija austrijska fitoterapeutkinja, autorica knjige “Alergije”, kod alergije na koži preporučuje pranje u čaju bijelog ili crnog sljeza.
Dvije vrhom pune čajne žlice sljeza, 12 sati potrebno je namakati u pola litre hladne vode, te zatim zagrijati i procijediti pa na zahvaćeni dio kože nanijeti više puta dnevno.
Prema savjetu naše sugovornice, alergijski kožni osip može se tretirati i sokom od čuvarkuće, režući listovi po duljini, ili nevenom, miksajući stabljike u sokovniku.
Kod tretiranja alergijskih osipa pomaže, tvrdi i čaj od koprive, te listovi mladog luka, kojem, srećom, upravo počinje sezona, a djelotvornost su također dokazali crni kim i kurkuma.
Kako doznajemo, među sezonskim biljem koje donosi olakšanje alergičarima, posebno mjesto čuva maslačak. U proljeće i ljeto, tako se preporučuje sok od cvjetova maslačka izmiksanih u blenderu.
Dobiveni sok potrebno je procijediti kroz gazu, dodati mu vodu u omjeru 1:1 te prokuhati i ohlađenog piti 3-4 puta na dan tijekom šest tjedana.
Dok je maslačak u cvatu, upozorava ova poznavateljica bilja, dnevno je uputno pojesti desetak svježih, sirovih i dobro sažvakanih stabljika, jer žuti će maslačak, tvrdi, pomoći kod svih tegoba izazvanih alergijskim osipom.
Recept uljne mješavine za alergijski dermatitis
Bazno ulje ploda divlje ruže 10 ml
Macerat nevena u bademu 40 ml
Eterično ulje kamilica rimska 25 kapi
Eterično ulje kamilica njemačka 25 kapi
Eterična ulja njemačke i rimske kamilice su antialergijska ulja
Recept uljne mješavine za umirivanje svrbeži kože
Macerat kantariona 50 ml
Eterično ulje metvica paprena 30 kapi
Eterično ulje kamilica rimska 30 kap
Izvor: Slobodna dalmacija