Slavonski je kruh od davnina u toj, uz Baranju i Srijem, hrvatskoj žitnici, najčešće pšenični, kao i mirisan kukuruzni, iz krušne peći, narastao od kvasca. Nije ga uzmanjkalo ni kad je u obližnjim krajevima glad pojela i kukuruzni, ječmeni ili miješani smjesni. Od najrasprostranjenije krušarice tu su miješane i razne pogače, od svakidašnjih do blagdanskih, primjerice uskrsnog peretka, te obilje kolača. Vrlo je omiljena i tjestenina ukuhana u juhama (jajčana, primjerice rezanci, tarana, žličnjaci, ili bez jaja), čorbama ili u mesnim jelima, a izuzetno je zanimljiva i ukusna kao samostalno jelo, primjerice flekice s kupusom od slanih i slatkih jela (tačci punjeni pekmezom), zatim rezanci sa makom i orasima (orajima), često bogato dopunjena prženom slaninom i mesnim prerađevinama.
Svakako na prvom mjestu treba navesti kruv’, kao jelo. Mijesi se od pšeničnog (žitnog) brašna, kvasa (germe) i vode, peče se jedanput tjedno, težine od 3 – 5 kilograma i jede se uvijek hladan. Za ,,slabih” godina kao i u vrijeme rata jeo se kukuruzni kruv’. Zatim se peku i beskvasne pogače i ljepine od istog tijesta kao kruh. U svim selima Šokadije jedu se rezanci,tarana, trganci, krpice i valjušci.
PROVA
Od kukuruznog brašna u svim selima se kuhaju žganci ili prova, jedu ih ujutro uz mlijeko ili začinjene čvarcima, prepečene na masti ili slanini pri težim poslovima i obično na prvi petak u mjesecu.
POGAČA – Biser slavonske kuhinje
Za jednu veću tepsiju prosijati brašna, smlačiti litru soljene vode, staviti dvije žlice ulja i dvije žlice germe. Sve skupa dobro izmjesiti, da nije ni mekano ni tvrdo. Razvaljati i staviti u tepsiju, gore narezati na četvorine i ostaviti da izlazi oko pola sata. Peći na umjerenoj vatri, kad je pečeno umiti ju hladnom vodom i metnuti umotanu u stolnjak među jastuke da ostoji pola sata, potom skinuti pažljivo gornju koru da bude u cijelom komadu. Zatim nožem poriti pogaču na četvorine, politi vrelom mašću ili uljem i gore poslagati prženo meso koje može biti različito: šunka, kulin, rebra ili slanina. Gornjim dijelom kore poklopiti i tako još vruće poslužiti na stol (seniju). Uz dobro vino pogača je pravi biser slavonske kuhinje !
U slast….
”I kad dječak prokorača
peče se pogača…”
Recept poznate slikarice slavonske naive tete Ane Verić iz Babine Grede.
Izvor:Šokac graničar