Da s malo maknemo od tradicionalnih stvari koje su nekada mučila naša kućanstva.
U nastavku donosimo jednu modernu priču o energetskim certifikatima i za što nam trebaju energetski certifikati.
Želite li prodati stan ili kuću energetski certifikat je dokument bez kojeg bilo koja kupoprodajna akcija nije moguća. Zašto je to tako i što je uopće energetski certifikat? To je dokument kojim je određena energetska učinkovitost javne zgrade, kuće ili stana i pomaže vam da povećate kvalitetu života za vas i vaše najbliže. Naime, kupujući stan ili kuću, vi ne znate neke detalje oko tog stambenog prostora i energetski certifikat je upravo zato ovdje. Upravo tim dokumentom pokazuje se energetska učinkovitost stambenog prostora, kvaliteta gradnje i kvaliteta materijala kojim je izgrađen taj objekt.
No, prodaja nekretnine nije jedini razlog za rađenje energetskog certifikata. Sam energetski certifikat vam donosi mjere kojima možete poboljšati kvalitetu života, pa čak i smanjiti račune za grijanje i hlađenje u prostoru u kojem sada živite. Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju energetski certifikat je postao obavezan dokument tijekom kupoprodaje objekata iznad 50 m2, bili oni poslovni ili privatni prostori. Taj poseban datum je odabran upravo zato jer je u članicama Europske unije energetska učinkovitost bitna jer doista smanjuje oscilacije u temperaturi i stambenom prostoru smanjujući tako i račune ali i vaše nezadovoljstvo praznim novčanicima. Ovdje možete pročitati više o rokovima vezanim za energetski certifikat.
U današnje vrijeme mnoge kuće nemaju toplinsku izolaciju na fasadama ili su jednostavno nedovoljno stručno napravljene što dovodi do prolaska vlage u kuću ili stan te se javlja veća potreba za grijanjem nego inače. Kuće s toplinskom izolacijom takve probleme nemaju, one zadržavaju vaš stambeni prostor točno onakav kakvog ga želite – ljeti hladan, zimi topao.
Kako se radi energetski certifikat?
Energetsko certificiranje se vrši od strane malog broja ljudi ovlaštenih kojima je Ministarstvo odobrilo rad na polju energetske učinkovitosti. Ti stručnjaci nakon obavljenog pregleda svrstavaju stambeni objekt u jedan od 8 energetskih razreda. Ti razredi su imenovani slovima od A+ do G, s tim da je A+ najviši energetski razred, a G najniži. U visokorazvijenim zemljama postoje objekti koji imaju A+ energetski razred, no kod nas je C razred zakonom propisan i težnja većini izgrađenih objekata.
Važnost ovog dokumenta prikazuje i druga odredba Ministarstva, a to je da će od 01.01.2016. godine uz nekretnine koje se prodaju, certifikat će biti potreban i za iznajmljene objekte. Ali, zašto čekati zadnji tren za manje račune i ljepše i ugodnije življenje?