Čvarci se pripravljaju od svinjske potrbušine izrezane na komadiće pa pržene u masnoći. Kupite 2 kilograma svinjske potrbušine i svježeg sala uostalom, mesar će vam savjetovati koliko je masnoće dovoljno, kada se rastopi, da pokrije čvarke. Potrbušinu izrežite na komade 10 do 12 centimetara duge, 5 do 6 centimetara široke poslažite ih slojevito u posudu, a između svakog sloja pospite malo sitne soli i bijelog papra svježe samljevenog. Na posljednji sloj stresite malu grančicu sušene majčine dušice.
Ostavite da se natapaju 5 do 6 sati salo izrežite na kockice. Pripremite tešku bakrenu posudu i lagano pržite čvarke istovremeno dok se i masnoća rastapa. Kada su čvarci nakon 3 sata na laganoj vatri prženi, izvadite ih cjediljkom i složite u zemljani lonac koji ste prethodno posušili iznutra na vratima ugrijane pećnice. Pošto povadite sve čvarke zalijte ih masnoćom koju procijedite kroz cjediljku.
Čvarci se ne jedu hladni, prigriju se u tavi, s malo masnoće, boju treba da imaju zagasito žutu, gotovo smeđu. Izvrsni su kao predjelo ako ih izvadite iz masti koju možete otopiti na vratima pećnice, ili ugrijani u tavi pa preliveni preko leće. Masnoća koja ostane u loncu vrlo je ukusna i može se korisno upotrijebiti za kuhanje raznih jela.
Tradicionalni čvarci postaju sve traženija delicija što govori i sama cijena koja seže čak do 150-200 kn po kilogramu ove tradicionalne namirnice. Nakon saznanja ovko velike cijene smo ostali u nemalom šoku, ipak cijena je uzrok malog broja proizvođača, ali ipak je malo nerealno da su čvarci skuplji od pršuta.
O proizvodnji čvaraka smo već pisali, bili smo u potrazi za tajnom uspjeha dobrog čvarka i nakon nekoliko dana i desetke različitih vrsta pronašli smo idealan tradicionalni čvarak. Sve o pripremi pročitajte: Tajna dobrog čvarka.
Nakon istraživanja i saznanja da čvarci spadaju u vrlo zdrave i poželje namirnice nam nam druge nego se baciti na pripremu.
O istraživanju pogledajte: Zdravi čvarci na Dnevniku