Kuhanje i pripremanje jela su oduvijek bili poslovi za žene, nisu to uvijek bili jednostavni poslovi kao danas gdje se po namirnice išlo u nekoliko metara udalje dućan ili trgovinu. Čuvanje namiranica prije današnje moderne tehnologije je bilo puno zahtjevniji posao svake kućanice.
Vratit ćemo se malo u vrijeme naših baka i njihovog načina života i skladištenja jela i nekih namirnica.
Tekst je pisan starohrvatskim dijalektom od prije nekih 150 godina.
Jaja da kuharice dugo vremena dobra sačuvaju, metnu ih u dobru posudu, koju vapnenom vodom naliju, i to u pivnici (podrumu). Drugi običavaju stavljati jaja u žito ili pljeve tako da se jedno ne tiče drugoga. Imadu se zaista jednako čuvati od vrućine i od studeni.
Meso se ima čuvati ponajprije od muha i njihovih zapljuvaka, za to ga stavljaju na hladnu mjestu pod sito ili umotano platno, ili u suh piesak; a neki ga u pokrivenoj košari objese na vodu u zdenac.
Da ti se meso neusmrdi, uče neki ovako: Po ljetu je težko dugo uzdržati meso a da se nepokvari; da meso netukne, metni ga u lonac, dolij ga kiselim mliekom i ondje čuvaj, gdje svoje mlieko imaš, samo promieni svaki drugi dan kiselo mlieko, a ono, koje si odlio, možeš ga dati krmku ili ga drugačije upotriebiti. Ovako možeš uzčuvati meso i nedjelju dana a da ti se ni malo nepokvari.
Teletina i jetra čuvaju se posve uronjena u mlieku, koje pusti ukisati kroz nekoliko dana.
Divljačine meso dobro svučeno čistom krpom obrisano natre se solju i tučenom borovicom pa se stavi u posudu medju dva reda lovora i thvmiana; posuda se dobro pokrije i stavi na nju kamenje ili druga teža.
DivljaČini pernatoj ima se drob izvaditi, a pošto iznutra dobro otreš krpom, mjesto droba stavi u papiru prpra, borovice, lovora, ružmarina itd., oči joj i rane posiplji prprom pa ju onda objesi na hladnu mjestu i propuhu ili saspi u kup žita. Neki običavaju meso, osobito pernatu divljačinu, na toliko pečenu da više nije krvava, u loncu razbieljenom mašćom sasvim zalijati, pa se osobito u zimi može dugo dobro sačuvati.
Jabuke i hruške poredi u spremnici na daski tako, da se ne tiču ni malo; često prigledaj, nagnjile odmah odstrani, ako ih saspeš dobro ulještinom na posutoj istom daski još će se i dulje uzdržati. Tu nje zdrave čuvaju se suhe u prosi ili pjevi. Oškoruše stavljaju u slamu da omečaju, a koje žele da dulje sačuvati, razrede ih na daski. Lješnaci suhi imadu se u vrećah objesiti. Šljive i drugo voće može se uzdržati svježe kroz neko vrieme, ako se pobrane za suhih studenih dana na svojoj grančici stave u posudu i ova mjehurom te platnom i onda smolom dobro zatvori, da zrak neprodre; zatim se posuda zakopa u zemlju na suhom mjestu ili se objesi na vodu u zdencu.