Mnoge generacije prije nas svoju odjeću i razne tkanine su izrađivali na tkalačkim stanovima. Što su tkalački stanovi i kako rade tkalački stanovi pokušat ćemo objasniti u nastavku.
Tkanje na tkalačkim stanovima još se njeguje u tekstilnim školama, školama primijenjene umjetnosti i u udrugama za očuvanje tradicije i nematerijalnog kulturnog naslijeđa.
Upravo udruge koje se bave očuvanjem tradicije, kulturnog naslijeđa i etnološkog blaga su edukatori i čuvari tradicijskog zanata ručnog tkanja i žele pokrenuti zaboravljeni oblik kućne radinosti i osigurati ekonomsku korist onima koji se bave ručnim tkanjem.
OBLICI I VRSTE TKALAČKIH STANOVA
Postoje 2 vrste tkalačkih stanova i to:
1. vertikalni tkalački stanovi
2. horizontalni tkalački stanovi.
VERTIKALAN TKALAČKI STAN
Prvi tkalački stanovi bili su, uglavnom, vertikalne izvedbe. Izrađeni su od okvira i štapova. Osnova i potka se križaju pod kutom od 90 i tka se uglavnom u bodu platna. Potka se namata na vreteno, čunj ili gužvice i provlači između osnovnih niti. Zijev niti postiže se pomoću 2 štapa kojim su niti podijeljene u dvije skupine / svaka druga je izdvojena na štap i pomicanjem štapova gore-dolje one se izmjenjuju, stvaraju zijev u koji se umeće potka, te ponovo križaju za sljedeće umetanje potkinih niti.
Potkine niti se pribijaju posebnim drvenim češljem. Od kreativnosti tkalje ovisi kombinacija boja i uzoraka tkanja. To mogu biti jednostavne horizontalne šare, kockice, ili idičani uzorci s narodnih nošnji.
HORIZONTALNI TKALAČKI STAN
Sastoji se od:
♦ stranica tkalačkog stana
♦ osnovinog valjka
♦ robnog valjka
♦ listova – 2 ili 4
♦ tkalačkog brda
♦ podnoški – pedala / 2 ili 4/
♦ nosača brda
♦ nosača listova
Tkanje na horizontalnom tkalačkom stanu izvode najmanje dvije tkalje.
Najvažnije je pravilno snovanje i uvođenje niti u listove i brdo horizontalnog tkalačkog stana.
Kod snovanjaje bitno napraviti križ niti koji se prenosi na osnovin valjak. Jedna tkalja dodaje redoslijedom niti i uvodi ih najprije u listove po redu 1.2.3.4 -4.3.2.1. dok druga tkalja prihvaća niti i istim redoslijedom ih uvodi u brdo.
Zatim se osnovine niti ravnomjerno zategnu i pričvrste na robni valjak.
Pritiskom na podnoške redoslijedom 1. 2,3. 4. – 4.3.2.1. naizmjence se dižu listovi i stvara zijev niti u koju se umetne potka te pritisne brdom.
Ručni tkalački stanovi izrađuju se od tvrdog drveta.
Horizontalni tkalački stan vodi podrijetlo s obale Nila.