Još od vremena starih Grka, boražina sa svojim prekrasnim plavim cvijetom u obliku zvijezde poznata je kao biljka koja ublažava melankoliju i daje hrabrost. Već dvije tisuće godina poznata je uzrečica »boražina daje kuražu«.
Boražina je poznata je u narodu kao borač, volovski jezik, krastavica, lisičina.
Boražina njena ljekovitost i upotreba u lječenju
Ova hranjiva biljka, koja osvježava i pročišćava, odličan je lijek za detoksifikaciju. Boražina se rabi kao tonik za srce i poboljšanje raspoloženja, za smirenje lupanja srca i vraćanje snage nakon bolesti. Općenito opušta a kažu da i ublažava tugu. Suvremena istraživanja bacila su novo svjetlo na stara vjerovanja o boražini: ona potiče rad nadbubrežnih žlijezda, organa hrabrosti, da luče adrenalin, koji je vrlo koristan kao protuteža steroidima i kada se prekida s uzimanjem steroida. Ulje dobiveno prešanjem sjemenja boražine dobra je alternativa ulju večernjega jaglaca za menstrualne tegobe, ekcem, peludnu groznicu i artritis. Boražina potiče izlučivanje znoja i djeluje kao dijuretik, te ubrzava eliminaciju otrovnih tvari iz tijela preko kože i mokraće. Usto odčepljuje, umiruje i djeluje kao ekspektorans u dišnim organima pa se može koristiti protiv katara, grlobolje i infekcija dišnih putova, uključujući bronhitis, traheitis i pleuritis.
Vanjska uporaba i ljekovitost boražine
Čaj od boražine može se grgljati kod grlobolje i upale grla ili koristiti kao vodica za usta kod stomatitisa i krvarenja desni. Oblog od listova i cvjetova dobar je za bolesti kože, npr. ekcem i bolesti izazvane infekcijama, npr. lišajeve. Omotan oko upaljenih zglobova, taj oblog ublažava artritis i giht.
Ljekovita svojstva boražine kroz povijest
Vjeruje se da boražina potječe sa Sredozemlja, a u Englesku su je donijeli Rimljani.
- U srednjem se vijeku koristila za poticanje hrabrosti na borilištima.
- Biljar Gerard zabilježio je 1597. da šalica cvjetova boražine »godi srcu, rastjeruje melankoliju, te smiruje nemirne i luđake«.
- Već je stoljećima poznato da boražina djeluje na hormone pa se listovi i sjeme koriste za obilnije mlijeko u dojilja.
Dodate li soku od jabuke ili kruške šaku cvjetova boražine i listova matičnjaka, dobit ćete vrlo osvježavajući napitak.
Imate li svrab, upalu kože, ranice ili čirove, operite ih čajem od boražine -adstringentni tanini u listu pomažu zacjeljivanju.
Kod boražine se skupljaju listovi i cvjetovi. Cvjetovi su slatkog okusa, pa su odlični za ukrašavanje deserata.
Od boražine možete pripremiti čaj, ocat, sok ili tinkturu. Možete je koristiti u obliku praha ili kapsula.
Za pripremu čaja od boražine koriste se suhi ili svježi cvjetovi i listovi.
Boražina je uvelike zastupljena i u kuhinji. Zbog osvježavajućeg okusa sličnog krastavcu rabi se za salate, pića i sireve.