Ljekovite osobine suručice vrlo su slične osobinama aspirina, ali bez njegovih popratnih učinaka – poput iritacije, a često i krvarenja želučane sluznice. Tanini i biljno ljepilo u suručici štite sluznicu, a budući da djeluje protuupalno, ona je jedan od najboljih uopće poznatih antacida.
SPIRAEA ULMARIA L. — suručica
U narodnu poznati nazivi: blaga jabuka — buditeljica — medunika — močvirski oslad — osinka — svinjurak — sračica
Ljekovita suručica i njeno korištenje
Suručica je odlična za sva upalna stanja želuca ili crijeva, za dispepsiju, žgaravicu, gastritis, čirove probavnih organa i hijatushemiju. Djeluje adstringentno pa štiti i liječi sluzokožu, te je stoga dobar lijek za nadražena stanja, uključujući enteritis i proljev. Kao blagi antiseptik, korisna je kod infekcija, a budući da opušta, dobra je i za koliku. Njezino protuupalno djelovanje olakšava bolove, reumu, artritis i giht. Kao dijuretik pomaže izlučivanju otrovnih otpadnih tvari i mokraćne kiseline koja vjerojatno pridonosi upalnim stanjima. Suručica djeluje i kao analgetik, te time ublažava bol, glavobolje i neuralgiju pa i umiruje spazme i olakšava miran san. Blago je antiseptična, te dobro djeluje na cistitis i uretritis, zadržavanje tekućine i bubrežne bolesti.
Vanjska uporaba ljekovite suručice
Cvjetovi suručice, bogati vitaminom C, željezom, magnezijem i silikom, ubrzavaju zacjeljenje vezivnog tkiva i liječe upale, a dobri su i za posjekotine, rane, čirove i iritacije kože. Njihovi adstringentni tanini potiču zacjeljivanje i obuzdavaju krvarenje. Čaj pripravljen ukuhavanjem cvjetova uporabite kao vodicu za usta kod afta i krvarenja desni.
Ljekovita suručica kroz povijest
U Chaucerovoj Vitezovoj priči, vitezovi prije borbe piju »save«, napitak koji sadrži suručicu. Od nje se proizvodilo i pivo.
- Suručica se u Engleskoj u doba Tudora često stavljala u stelje. Gerard kaže da njezin miris »veseli i raduje srce, te ispunja osjetila užitkom«.
- Jedna od svetih ljekovitih biljaka druida, suručica je nekoć bila cijenjena kao lijek protiv velikih boginja, dizenterije, vrućice, proljeva, iskašljavanja krvi i hemoroida.
- Stari recept za svrab i pečenje u očima sadržavao je destiliranu tekućinu od cvjetova suručice.
Suručica je jedna od tri biljke koje su se smatrale svetima u vrijeme starih druida. U 16. stoljeću ova se biljka koristila kao stelja (tepih) na podovima u kućama. Služila je kao izolacija ugodnog smirujućeg mirisa. U srednjem vijeku se koristila kao začin za piće medovinu(fermentirani med). Dodatno, cvjetovi su se koristili za zaslađivanje čajeva jer imaju okus nalik medu. I listovi su se koristili za začinjanje vina.
Davne 1838. godine talijan Rafaele Piria prvi je proizveo salicilnu kiselinu iz suručice i kore bijele vrbe. Makar je salicilna kiselina u tom obliku pokazivala sva aspirinska svojstva, uzrokovala je želučane tegobe. Tek je njemački kemičar Felix Hoffmann 1897. godine ublažio nuspojave i sintetizirao ono što danas nazivamo aspirinom (acetilsalicilnu kiselinu) upotrijebivši salicin iz končare.
Pripravite čaj namakanjem listova i cvjetova suručice protiv prehlade, gripe, dječjih infekcija poput ospica i vodenih kozica, te za snižavanje temperature i ubrzanje tijeka bolesti.
Ako ste od onih koji vole sirup od bazge, sirup od suručice će vam biti još bolji.
Sirup od suručice:
Recept 1:
Sastojci: 50 cvatova končare (bez stabljika), 2 L vode, 250 g šećera (ili više prema vlastitom ukusu), 2 limuna. Postupak: U veliki lonac utočite vodu i potopite cvatove suručica. Zakuhajte i dodajte šećer miješajući. Kada se šećer otopi, skinite s vatre i dodajte sok jednog ocijeđenog limuna. Ostavite ovako preko noći da se okusi međusobno prožmu. Sljedeći dan procijedite i dodajte sok od još jednog limuna. Poslužite pomiješano s vodom prema vlastitom ukusu (1:2), dodajući kocke leda i dekorirajte s kriškom limuna. Jako dobro paše i s gaziranom vodom.
Recept 2:
Sastojci: 1 vreća cvatova končare bez stabljika i peteljki (oko 800g), 3 kg šećera, 2L vode, ružine vodice (150ml) Postupak: Pomiješajte šećer i vodu u velikom loncu na štednjaku dok se sav šećer ne otopi. Uklonite sa vatre i tek onda dodajte končarine cvatove, promiješajte i ostavite na 2-3 dana. Nakon što su se okusi proželi, procijedite kroz gazu. Probajte sirup. Možete ga naknadno koncentrirati zagrijavajući ako takav volite. Ako ste zadovoljni, dodajte ružinu vodicu kap po kap probavajući stalno. Punite u sterilizirane staklene boce ili do 3 u plastične boce pa u zamrzivač.
Recept 3:
Sastojci: 2L vode, 500g šećera, sok od 2 limuna, cca 50 cvatova končare Postupak: U velikom loncu zakuhajte vodu. U njoj rastopite oko 250g šećera. Dodajte sok od limuna. Na kraju dodajte 4 pune šake končarinih cvatova (oko 50), potopite ih u vruću vodu, te kuhajte još 2-3 minute. Ostavite preko noći. Sutradan procijedite, opet zakuhajte i dodajte još 250g šećera. Kuhajte još 5 minuta i onda punite sterilizirane boce. Ovaj se sirup može upotrijebiti i kao preljev za sladolede i palačinke.
ČAJ OD LJEKOVITE SURUČICE
Priprema čaja vrši se kao oparak od 1 do 2 čajne žlice cvjetova ili biljke u cvatu za 1 šalicu, a piju se u gutljajima 2-3 šalice dnevno i nezaslađeno. Sitno izrezani suhi ili svježi korijen stavlja se kroz 6 sati u hladnu vodu, zatim se jednom kratko prokuha, ostavi stajati 1-2 minute i procijedi. Uzima se 1-2 čajne žlice korijena za 1 šalicu čaja, a piju se 2-3 šalice dnevno u gutljajima i nezaslađeno.
Svježe istiješteni sok iz čitave biljke može se upotrijebiti i tako da se dnevno uzima 1 jedaća žlica soka s malo vode, bez ikakvog dodatka.
Tinktura:
tinktura se priprema s etanolom (65 posto V / V), koristeći svježe cvjetne glavice od Filipendule ulmaria, pustiti da odstoji 3-5 tjedana, potom procijediti. Preporučena doza je 20-40 kapi razrijeđen u malo vode, 2-3 puta dnevno.