Odavno se zna da su bademi zdravi, ali koliko su stvarno zdravi i zbog čega su ih i naši stari uvjek rado koristili kao grickalicu. Osim što su organska namirnica, bademi su takođe poznati i po tome što simboliziraju djecu, sreću, romansu, dobro zdravlje i dobru sudbinu.
Koliko su točno bademi zdravi?
Uprkos zabludama, bademi se izdvajaju i po velikoj količini proteina, vlakana, niacina, riboflavina, vitamina E, kalijuma, bakra i mangana.
Točnije, 10 grama badema sadrži 2 g proteina, 1 g vlakana, 3 mg niacina, 1 mg riboflavina, 2.6mg vitamina E, 71mg kalijuma, 0,1 mg bakra i 0,21mg mangana.
Ovi naši stari prijatelji su takođe i veliki izvor elemenata za poboljšanje i ubrzavanje metabolizma, antioksidanata i siguran su put ka zdravlju.
Bademi su takođe bogati zdravim esencijalnim uljima. Na primer, oni sadrže 49% ovih ulja, od kojih je 62% masna kiselina (omega 9 masna kiselina), 24% je linoleinska kiselina (nezasićena omega 6 esencijalna masna kiselina), Masne kiseline održavaju balans sa omega 3 uljima, a neohodne su i iz razloga što ih ljudski organizam ne prozvodi. Uz masne kiseline, linoleinske kiseline smanjuju rizik od kardiovaskularnih oboljenja i udara. Ove koštice mogu da funkcioniraju nasuprot trans masti, iako su bogate zasićenim mastima.
Bademi smanjuju LDL (loš kolesterol) i povećavaju HDL (dobar kolesterol).
I, također, ako želite nježnu kožu, bademi su poznati po emolientima, koji omekšavaju kožu, i čine je ljepsom, samim time vaše samopouzdanje je veće.
Ako ste se pitali zbog čega bademi simboliziraju djecu, sreću, ljubav, dobro zdravlje i sudbinu, to potiče od starog običaja da se za vjenčanje poklanjaju bombone od badema, odnosno bademi umočeni u topljeni šećer.
Kao kod nas, i u drugim kulturama se badem cijeni kao namirnica koja je dobra za čovjeka, Uprkos što Kinezi veruju da badem simbolizira vječnu tugu, u Indiji se vjeruje da su oni dobri za mozak, a ovo potvrđuju i suvremena istraživanja u kojima su miševima koji boluju od Alzheimerove bolesti davali bademe i provodili test pamćenja.
Laboratoijski nalazi su potvrdili da su na testu bili bolji miševi koji su se hranli bademom.
Da zaključimo, sve ovo dodaje na listu razloga zašto bi trebalo da jedemo bademe: da budemo vitkiji, smanjimo rizike od oboljenja ili postanemo pametniji.
Ali to nije sve, u bademima se može uživati na razne načine. Na primer, u Japanu se konzumiraju uz sardine. Ali osim toga, najčešće se jedu pečeni, sveži, u desertima i na skoro bilo koji način.
Takođe, i bademovo mljeko ima mnogo zdravijih sastojaka nego sam plod. Ako ne možete da podnesete ukus svežeg badema, verujemo da ćete ih rado konzumirati u nekom kolaču uz dodatak drugog voća. Ipak, da bi se od njih izvuklo najviše, najbolje ih je jesti svježe i neslane.