Luk tradicionalno služi za pročišćavanje krvi te poticanje rada srca i krvotoka. Suvremena istraživanja pokazuju da sirovi luk znatno snižava štetni LDL-kolesterol i štiti od srčane kapi. Sirov ili kuhan, luk snižava krvni tlak, prorjeđuje krv i rastvara ugruške.
Narodni lijekovi iz davnine s lukom
Luk je blizak rođak češnjaka. Stari su ga Egipćani obožavali kao lijek protiv svih bolesti i kao simbol vitalnosti. Koristio se u vjerskim obredima i liječenju još oko 4000. godine prije Krista, a kao preventivno sredstvo rabili su ga protiv epidemija zaraznih bolesti poput kolere i kuge.
• Luk se rabio kao djelotvoran antiseptik za vojničke rane u Drugome svjetskom ratu. U bolesničku sobu tradicionalno se stavlja prerezani luk kako bi njegove antiseptične pare pročistile zrak.
• Na dan vjenčanja bio je običaj mladencima dati juhu od luka kao afrodizijak.
Za sve upale dišnih organa pripravite sok od nasjeckanoga sirova luka tako da ga prelijete medom i ostavite stajati preko noći. Svaka dva sata uzimajte po žličicu.
Unutarnja ljekovita uporaba luka
Osobito kad je sirov, luk jako potiče probavu i dobar je tonik za bolesti jetre, nadutost i kronični zatvor. Poboljšava probavu i apsorpciju, hranjiv je energetski tonik tijekom oporavka i protiv zamora, iscrpljenosti i slabokrvnosti. Luk je veoma antiseptičan pa sprječava infekcije dišnog, probavnog i mokraćnog sustava. Njegova ljutina pojačava krvotok i izaziva znojenje pa snižava temperaturu i znojenjem uklanja prehlade i gripu. Luk je izvrstan za grlobolju, faringitis, rinitis, prehladu, katar, upalu sinusa, rastvaranje sluzi, te kao ekspektorans protiv kašlja i bronhitisa. Budući da pročišćava krv i djeluje kao dijuretik, luk je odličan protiv zadržavanja tekućine, pijeska u mokraći, artritisa i gihta.
Vanjska uporaba i ljekovitost luka
Kod uboda pčela i osa, stavite krišku sirova luka na mjesto uboda. Za bradavice, narežite luk, pospite ga solju i pustite da stoji preko noći. Bradavice dvaput na dan natopite tim sokom. Sok od luka možete stavljati i na opekline, posjekotine, čirove, apscese i životinjske ugrize. Ako vas boli uho, koristite ga u kapima. Zubobolju ćete olakšati tako da ga nanesete komadićem vate na bolno mjesto. Naribani luk može se koristiti kao oblog za ozebline i, ako se udiše, protiv glavobolje i migrene.
U suvremenom folkoru luk se diljem svijeta koristi u najraznovrsnije svrhe. Jak je antiseptik, a istraživanja su potvrdila njegovu sposobnost da se bori protiv mnogih zaraznih bakterija, uključujući salmonelu. Također je dokazano da snižava kolesterol ako se svakoga dana uzme pola srednje velikoga sirova luka. Istraživanja ukazuju na to da sok od luka ili kuhani luk snižava šećer u krvi, čime se potvrdila njegova tradicionalna uporaba u liječenju šećerne bolesti, a i dalje se istražuju primjena sumpornih spojeva u luku za lijek protiv raka. Nije stoga čudno da su stari narodi tu čudesnu biljku smatrali lijekom protiv svih bolesti!