Vještičja lijeska (Hamamelis virginiana)
Vještičina lijeska (Hamamelis) ili u narodu medvidnjak, odnosno medina lijeska je listopadna biljka čije je drvo iznimno otporno. U prvih nekoliko godina raste veoma sporo. Svoju pravi visinu , izgled i veličinu dobije nakon 10 do 15 godina, a naraste i 7 do 8 metara u visinu i jednako toliko u širinu.
Vještičja lijeska lijep je bjelogorični grm koji potječe iz istočnoga dijela Sjedinjenih Američkih Država i Kanade. Često se uzgaja u vrtovima zbog lijepih žutih cvjetova koji zimi oživljuju inače pust vrt. Kora, grančice i listovi – svi imaju iste ljekovite osobine.
Vještičja lijeska, unutarnja upotreba i ljekovitost
Vještičja lijeska (Hamamelis ) najjače djeluje kao adstringent zbog obilja tanina. Zato je odličan lijek protiv krvarenja, i unutarnjih i vanjskih, pa se koristi za zaustavljanje krvarenja pluća, želuca, maternice i crijeva. Može se uzeti kod preobilne menstruacije i stagnacije materične krvi s osjećajem nadutosti, težine i nelagode. Tanini usto zaustavljaju izlučivanje sluzi u cijelom tijelu, daju tonus mišićima i krvnim sudovima, pa se vještičja lijeska može koristiti za mnoge ljekovite svrhe. Dobar je lijek protiv proljeva, dizenterije, sluznoga kolitisa i katara dišnih organa.
Vanjska uporaba i ljekovitost vještičje lijeske (Hamamelisa)
Nanesite čaj, >>tinkturu ili destilat vještičje lijeske na posjekotine i rane, ugrize i ubode insekata. Usto što zaustavljaju krvarenje, tanini također ubrzavaju zacjeljivanje, smanjuju bol, upalu i oticanje, te stvaraju zaštitni sloj na ranama i sprječavaju infekcije. Rabite je kao vodicu za usta kod krvarenja desni, za grgljanje kod grlobolje i infekcija poput upale krajnika i grla, zatim kao vodicu za oči kod upaljenih očiju, te za ispiranje vagine. Oblog ublažava opekline, upale kože, natečene i nabrekle dojke, rane od ležanja, uboda i istegnuća, proširene vene i čirove te hemoroide.
Korištenje ljekovite vještičije lijeske kroz povijest
Sjevernoamerički Indijanci cijenili su vještičju lijesku zbog sposobnosti zacjeljivanja. Pomiješanu s lanenim sjemenom, rabili su je za upaljene otekline i bolne tumore. Grane su koristili kao rašlje za pronalaženje podzemne vode i kovina – možda je ta lijeska zato i dobila naziv »vještičja«.
- U Britaniji i Europi rabila se kao opći kućni lijek za opekline, otekline i upale kože, te za zaustavljanje krvarenja. Suha se koristila kao burmut za zaustavljanje krvarenja iz nosa.
- Vještičja se lijeska prepisivala za ispadanje (prolaps) maternice i malaksalost poslije pobačaja ili poroda kako bi se ojačali materični mišići.
U obliku losiona, vještičja lijeska ima mnoge primjene. Nanesite je kako biste ublažili bol, iritaciju i oteknuće pri ugrizima i ubodima komaraca i insekata, kako biste smanjili bol u mišićima, pri upalama i proširenim venama, kao i svrab kod hemoroida, te kako biste dali tonus mišićima kože i obuzdali pucanje kapilara u koži.
Pomiješajte je s ružinom vodicom za osvježavajuću kupku za oči ili natopite komadiće vate i stavite na umorne ili upaljene oči, pa i pri konjunktivitisu. Losion, čaj ili tinktura može se rabiti i kao tekućim za ispiranje.