Ako se želimo maknuti od kemijskog rječnika rekli bi da je glicerin tvar koja u svom glavnom cilju ima zadržavanje vlage, to je tvar koja zadržava vodu u koži i upija vlagu iz zraka i okoline. Često ćete moći čuti da mnogi glicerin opisuju kao ovlaživač. Glicerin nije toksičan, zapravo dosta je siguran za upotrebu pa je zbog toga često glavni izbor mnogih proizvoda za njegu kože lica, tijela, ali i kose.
Glicerin ne isušuje, ne iritira i ako ste pažljivo čitali mogli ste zamjetiti jednu kontradiktornost. Glicerin zadržava vodu, ali i privlači vodu na sebe – zbog toga se ne preporuča da ga nanosite na kožu u njegovom čistom obliku, već u različitim formulacijama kojima se izražava njegova funkcija zadržavanja vlage. Mnogo se stručnjaka dvoumi oko ove teze, ali za sad ona i dalje stoji. Nismo sigurni da li je napravljeno neko istraživanje prema različitim tipovima kože i nanošenju čistog glicerina na istu pa ne želim ništa tvrditi.
Ljekovita upotreba glicerina
U unutarnjoj uporabi, jedna ih dvije žličice glicerina djeluju kao laksativ i opuštaju crijeva, ublažavaju koliku i zatvor. Glicerin privlači vodu pa kada se proguta potiče stolicu. Može se uzimati i protiv dispepsije i vjetrova. Umiruje sluzokožu i blag je ekspektorans u dišnim organima, osobito koristan kod suhoga, jakog ili nadražujućega kašlja. Na koži vlaži i umiruje nadraženost i upale, kao kod ekcema, ozeblina i opeklina. Nekoliko kapi lavandina ulja umiješanih u razrijeđeni glicerin, djeluje kao antiseptičan losion za ruke, liječi napukline, posjekotine i zanoktice. Pomiješan s ružinom vodicom, dobar je za ispucale usnice, grubu kožu i opekline od sunca.
Korištenje ljekovitog glicerina kroz povijest
Ta ljepljiva, bezbojna tekućina slatkog okusa prvi je put izolirana 1779. godine, a dobiva se zagrijavanjem i destiranjem masnoća.
• Glicerin se nekoć koristio protiv sušice i stari je domaći lijek za sprječavanje i liječenje suhe ispucale kože i omekšavanje tvrde kože.