Dvije glavne vrste čaja, crni i zeleni, potječu od iste biljke i sadrže nekoliko alkaloida, uključujući kofein, teobromin -i ksantin – a svi oni djeluju stimulativno, šalica čaja sadrži oko 50 mg kofeina, koji potiče živčani sustav, poboljšava reflekse, smanjuje zamor i donosi osjećaj ugodnosti.
Narodni lijekovi iz davnine s čajem
U Kini se čaj kao lijek koristi više od 4000 godina. Stari su ga Grci nazivali »božanskim listićima« i prepisivali za astmu, prehladu i bronhitis.
• Nanošenje hladnoga čaja stari je lijek za opekline i otečene oči.
• Čaj u prahu nekoć se koristio za ušmrkavanje kako bi zaustavio krvarenje iz nosa.
OPREZ!
Nije dobro dugo uzimati mnogo čaja jer to može izazvati anksioznost, nesanicu, napadaje panike, tjeskobu, migrenu, premenstrualnu napetost, glavobolju, drhtanje i nenormalan ritam rada srca. Čaj se ne preporuča onima koji pate od gastritisa ili čira na želucu jer potiče stvaranje želučane kiseline. Usto, on pogoršava zatvor, osobito u starijih osoba, te vjetrove, dispepsiju, a može ometati i apsorpciju željeza i cinka (to je važno za žene u dobi za rađanje ili trudnice).
Unutarnja uporaba i ljekovitost čaja
Čaj stimulira one dijelove živčanoga sustava koji upravljaju disanjem, probavom i krvotokom. Olakšava stezanje bronhija, koje se javlja pri astmi. Bilo se ubrzava, periferni krvni sudovi šire pa manje krvi kola trbušnom šupljinom, a više mozgom i bubrezima. Povećani dotok krvi u bubrege pak izaziva obilnije stvaranje mokraće. Visok sadržaj tanina štiti sluznice od iritacija, ublažava katar i obuzdava krvarenje pa je čaj dobar lijek protiv upale sinusa i proljeva. Istraživanja ukazuju na to da tanini možda inhibiraju bakterijske i virusne infekcije, npr. gripu, herpes i poliomijelitis. Istraživanja provedena u Japanu pokazuju da zeleni čaj može spriječiti nastanak nekih vrsta raka pa ljudi koji redovito uzimaju zeleni čaj rjeđe imaju rak želuca. Catchins u čaju možda usporavaju ovapnjenje arterija, te djeluju kao antioksidansi, štiteći od srčanih bolesti i raka, te usporavajući proces starenja.
Vanjska uporaba i ljekovitost čaja
Kod posjekotina i rana, stežuće /adstringentno/ djelovanje čaja zaustavlja krvarenje i čuva od infekcija. Hladni čaj dobar je losion za rane i čirove, a može se koristiti i kao vodica za usta pri aftama i krvarenju desni. Prirodni fluor u čaju pomaže sprječavanju karijesa.
Prema kineskoj legendi, čaj je otkrio car Shen-Nung godine 2737. prije Krista. Prema drugoj pripovijesti, čaj je u Kinu donio neki indijski isposnik. Bilo kako bilo, čaj je postao jedan od najomiljenijih napitaka na svijetu. U nekim azijskim zemljama uzimanje čaja razvilo se u pravu umjetnost pa znalci veoma paze na vodu, uvjete pripravljanja i posude u kojima se čaj poslužuje. Slavna japanska ceremonija čaja tradicionalna je institucija koja potječe iz zen budizma a temelji se na ideji divljenja ljepoti u životnoj svakodnevici.