Povijest tikvica seže sve do unazad 10 000 godina kada su se uzgajale prvenstveno radi sjemenki, i tada nisu bile nimalo nalik onome što mi danas prepoznajemo kao tikvice. Prve tikvice nalik onima danas potekle su od divlje biljke koja se iz Južne Amerike proširila na ostatak svijeta. Danas je nezaobilazna namirnica dostupna gotovo cijele godine. Popularnost je osim zbog svog okusa stekla i zbog činjenice da je izuzetno niskokalorična namirnica, i sadrži svega 11 kcal na 100 grama.
Tikve na aleksandrijski način: kuhane tikve procijediš, posoliš, složiš u zdjelu. Zdrobiš papar, kumin, sjeme korijandra, svježu metvicu, korijen lasera, doliješ kvasinu, dodaš datulu, pinjol, zdrobiš, prilagodiš ukus medom, kvasinom, garumom, defrutumom i uljem, i preliješ tikve. Kad prokuha, popapriš i poslužiš.
Umjesto tikava koristili smo nama znatno simpatičnije tikvice. Skuhali smo ih u slanoj vodi, ocijedili i složili u vatrostalnu zdjelu. Samljeli smo papar, kumin, korij andar, osušenu metvicu i laser, dolili garum, defrutum, maslinovo ulje i kvasinu, otopili u tome med i dodali sitno narezane datule.
Ovim umakom prelili smo tikvice, još malo prokuhali da tikvice bolje upiju začine i poslužili.
Sastojci:
tikvice 2 kg
papar 0,5 žličice
kumin 1 žličica
korijandar 1 žličica
metvica 2 žličice
laser 0,5 VI« V* zlicice
garum 3 žlice
defrutum 4 žlice
ulje masi. 2 žlice
kvasina 1 žlica
med 1 žlica
datule 10 komada
sol po potrebi