Primorski grad Novi Vinodolski uspio je sačuvati isključivo usmenom predajom, neke prastare običaje. Jedan segment tih narodnih običaja, najbučniji, najveseliji najneposredniji ,odvija se svake godine na prijelazu iz zime u proljeće .
“Po običaju i navadi staroj” uz “bubanj i muziku” ispočetka nečujno i neprimjetno zatim sve glasnije i veselije uvlači se nas NOVLJANSKI MESOPUST u naše kuće. Tako se već stoljećima rada i pojavljuje svake godine novi mesopust.
Teško je utvrditi njegov početak ali usmena predaja kaže da je stariji i od VINODOLSKOG ZAKONA tj. 1288 godine.
Mi Novljani sa ponosom kažemo: “ovako je mesopusni običaj obavljal moj otac, moj ded i si moji stariji, pa neću ni ja prekinut tu visoku, oku ugodnu, a srcu dragu uspomenu na slavnu prošlost moga grada. A od kuda je taj NOVLJANSKI MESOPUST?
Nema ni krsnog lista niti novljanske domovnice, a ipak je NOVLJANSKI.
Usmena predaja kaže: U davna vremena živio je u okolici Novog neki silnik, tiranin, haračlija koji je pustošio naš Grad i okolicu. Tko zna koliko je dugo trajala ta tiranija, dok nije jednog dana uspjelo narodu novljanskomu uhvatiti silnika, osuditi ga, objesiti i riješiti se zla, sto je popraćeno veseljem, pjesmom i igranjem kola.
Obljetnicu takve velike pobjede nad zlom trebalo je obilježiti i proslaviti.
Umjesto tog smaknutog silnika , na tim obljetnicama narod bi napravio lutku od slame – MESOPUSTA – i na toj lutki ponovo iskalio sav bijes za nedjela i zlo, koje bi Grad
zadesilo u protekloj godini.
Tako predaja kaže, a narod je oko toga ispleo složenu pučku dramu, koja je ušla u život i krv novljanskog puka. I tako je običaj upleo u svoje življenje.
Mesopusni običaj počinje sa prvim četvrtkom , a završava na cistu sredu – pepelnica.
Prilažemo par video isječaka da vidite kako pobliže izgleda Novljanski MESOPUST!
httpv://www.youtube.com/watch?v=P-A0xHmM5bY
httpv://www.youtube.com/watch?v=703JPl-t0qA
Članak poslao Nikica Piškulić-Juraš
www.novi-vinodolski.biz