Zbog čega leću zovu i kraljica mahunarki?
Leća: vjerna prijateljica vitkosti
Mnogi leću pamte iz bakinih variva, ali je baš ne jedu često. Velika greška, jer leća je jedna od najzdravijih postojećih namirnica. Bogata vlaknima, važna je za zdravu probavu, sadrži i folnu kiselinu važnu za trudnice, te proteine neophodne za sve one koji ne jedu meso
Leća spada u ljudsku hranu od prapovijesti. Na samom je vrhu zdravih mahunarki, a s obzirom da je najmanja po veličini, prednost leće je ta da je se ne treba dugo kuhati (za razliku od ostalih mahunarki). Najpoznatije su zelena i smeđa leća, koje se vrlo često koriste i u juhama, ali na policama u trgovinama nađe se i tzv. koraljna leća (crvena leća)
Kako pripremiti pravu domaću juhu od leće?
Potražili smo stare bakine kuharice i donosimo vam jedan recept za domaću juhu od leće.
Što nam treba za domaću juhu od leće
20 dkg leće,
1 žličica brašna,
5 dkg slanine,
1 žlica vrhnja,
malo octa, papra,
1 žemlja i sol.
Kako pripremiti domaću juhu od leće
Prethodnog dana očišćenu i namočenu leću ponovno isperite i stavite u hladnu i zasoljenu vodu da se kuha. Za to vrijeme narežite slaninu na sitne kocke i pržite je. Dodajte brašno i načinite svijetlu zapršku, pa je ukuhajte u juhi. Juhu popaprite i zakiselite je octom. Prokuhajte još jednom juhu, maknite je s vatre i umiješajte kiselo vrhnje. Prilikom usluživanja stavite na tanjure poprženu žemlju narezanu na male kocke.