Teško je u prošlosti suvremena medicina pronalazila putove, kako do umova, tako i do džepova seoskoga stanovništva. Stoga se čovjek uzdao u Boga, te seoslanjao i veoma često bio ovisan o darovima i izdašnosti prirode. Naročito se to odnosilo na blagotvorna i ljekovita svojstva nekih biljaka u narodnoj medicini i alternativnom, tj. prirodnom liječenju. Često su ljudi uz ljekovita nekim biljkama pripisivali i magijska svojstva, pa su poznavatelji takvih biljaka i trava bili cijenjeni i štovani u svojoj sredini.
Kasnije je i suvremena medicina pokazala, pa i jedan dio svojih istraživanja utemeljila na spoznaji o učinkovitom djelovanju pripravaka (masti, kreme i čajevi) od nekih biljaka i trava u liječenju raznih bolesti.
Išijas:
Išijas je živac, najdulji u tijelu, koji se proteže od donjeg dijela kičme ili kralježnice sve do stopala. Išijas imamo na svakoj strani donjeg dijela tijela, što znači da nas jedna noga može boljeti dok druga ne. On izaziva vrlo jaku i neugodnu bol koja može trajati kraće ili duže, ovisno o tome kako se prema boli ponašamo, ali obično ne traje dulje od 2 mjeseca.
Bol se javlja kada je živac ukliješten ili pritisnut. Uzrok javljanju boli može biti različit, ali najčešće je to posljedica ozljede ili nekakve koštane izrasline. Ukoliko je pritisak na živac jak, on može izazvati trnce i slabost u nogama koje vas neće slušati.
Simptom išijasa je bol u bilo kojem dijelu tijela gdje živac prolazi. Manjak osjeta i slabost mišića je također jedan od simptoma išijasa. Javlja se kod predugog sjedenja, lošeg držanja, trudnoće, istezanja mišića, pretjerane težine i drugo.
Najčešći uzrok je hernija diska, no postoje još i lumbalna stenoza i tumor na kralježnici. Lumbalna stenoza je suženje jednog ili više područja u kralježnici. Tumor na kralježnici može uzrokovati pritisak na živce kralježnice te onda dolazi do boli.
Narodni ljek za išijas
3 kašike na sitno isickanog lišća od orasa, 3 kašike luka (misli se na češnjak) i malo ružmarinova lista. Sve to sasuti u litru rakije i začepiti. Tako neka stoji dvadesetak dana, a svaki dan rakiju valja promućkati. Nakon toga se procidi i s tim se trlja i masira bolno misto. Nakon toga se rakija valja isprat, a bolno se misto namaže maslinovim uljem i zavije vunenom krpom.
Ili, ujutro, u podne i navečer na bolno mjesto staviti list od koprive i držati barem pola sata, ili dok se bolesni dio tijela, na koji smo stavili list od koprive,ne užari.