Žgaravica je osjećaj pečenja i boli iza prsne kosti, koji se može širiti u epigastrij (“žličicu”) ili u ždrijelo. Jedan je od osnovnih simptoma GERB-a (gastro-ezofagealne refluksne bolesti), kada je obično udružena s povratom želučanog sadržaja. Rjeđa je u sklopu ulkusne bolesti, gastritisa (upale sluznice želuca), bolesnika koji imaju žučne kamence te u bolesnika koji imaju usporeni rad crijeva (peristaltiku), kao što su na primjer dijabetičari. Javlja se u 20-40 posto ljudi, a sedam posto odraslih ima svakodnevne tegobe.
Kiselina može oštetiti sluznicu jednjaka, a često i dugotrajno prodiranje kiseline u jednjak može izazvati teže zdravstvene tegobe, pa čak i karcinom. Najbolji način borbe protiv žgaravice je pokušati spriječiti. Možete pokušati s nekim od ovih prirodnih recepata koji se već koriste stoljećima na našim područjima
Žgaravica se tipično javlja tijekom ili ubrzo nakon jela i proizvodi bol ili osjećaj pečenja u grudima.
Riješite se žgaravice sa ovim namirnicama
Kardamom (Elettaria cardomomum) i cimetovac (Cinnamomum, različite vrste)
Obje ove biljke pomažu u uklanjanju nadutosti. Ako patite od žgaravice ili od želučane kiseline, svoj prepečeni kruh posipite prahom jedne ili druge od ovih biljaka. (Iako nam se kardamom rijetko nađe u kući, previše je skup.)
Žgaravica se tipično javlja tijekom ili ubrzo nakon jela i proizvodi bol ili osjećaj pečenja u grudima.
Kopar (Anethum graveolens)
Kopar se tisućama godina koristi za smirivanje probavnih smetnji i liječenje žgaravice. Ako imate žgaravicu, pokušao bih zgnječiti nekoliko žličica njegova sjemena i od toga pripraviti čaj. (Kod trudnica, upotreba kopra u količinama koje se koriste u medicinske svrhe može izazvati probleme. U tim bi ga okolnostima trebalo koristiti samo povremeno, u umjerenim količinama.)
Koromač (Foeniculum vulgare)
Koromač se koristi isto tako dugo kao i kopar, i u istu svrhu. I ja ga rado koristim.