Žgaravica će se vjerojatnije razviti kad jedete u žurbi, na brzinu, stojeći ili gutajući do kraja neprožvakanu hranu. Pržena hrana, zasićene masti, šećer, alkohol, cigarete i kava su najčešći uzročnici žgaravice. Kako biste spriječili njezinu pojavu, pokušajte dnevne obroke uzimati kad ste opušteni, umjesto u žurbi. Isto tako, pomaže ako u prehrani koristite više voća, povrća i integralnih žitarica, a izbjegavate prženu hranu.
Pored izbjegavanja teške hrane i oslobađanja od loših navika u jedenju, evo nekoliko ljekovitih biljaka koje mogu pomoći kod žgaravice.
Angelika (Angelica archangelica) i srodne biljke najbolji za rješavanje žgaravice
Aromaterapeuti mudro predlažu upotrebu ulja angelike kao korisnog sredstva za ublažavanje žgaravice kod odraslih, te kolika i nadutosti kod djece.
Angelika pripada porodici mrkava, a čini se da i mnogi drugi članovi te biljne porodice djeluju smirujuće na probavni trakt i na pojavu koju travari nazivaju nadimanjem.
Angelika je dobra za liječenje žgaravice ali, premda žgaravica nema doista nikakve veze sa srcem, taje biljka, na opće iznenađenje, dobra i za srce.
Angelika i druge biljke iz porodice mrkava sadrže 15 blokatora kalcijevih kanala, kemikalija koje su sastavni dio farmaceutskih proizvoda za liječenje angine pektoris, kroničnog bola u grudima koji često prati srčane bolesti. Jedan od tih prirodnih blokatora kalcijevih kanala navodno je podjednako jak kao i verapamil (Calan, Isoptin), lijek za anginu pektoris.
Vegetarijanci redovno jedu puno mrkve, i možda to djelomično pojašnjava manju učestalost srčanih smetnji kod ove kategorije ljudi.
Ako često imate žgaravicu, trebali bi se o tome posavjetovati sa svojim liječnikom.
Možete se odlučiti i za užitak koji će vam pružiti angelika, koja sadrži šest biljaka srodnih angeliki, s vrlo sličnim ljekovitim svojstvima. Za njezino pripravljanje će vam trebati sokovnik, jer se angelada sastoji od soka stabljika angelike, mrkve, celera, koromača, bijelog luka, peršina i pastrnka (Pastinaca sativa).
(Možda ćete morati dodati malo vode i začina, da biste je učinili pitkijom.)
Ako vam svježa angelika nije dostupna, možete je ispustiti i upotrijebiti ostale sastojke. I doista, posve je svejedno koju količinu pojedinog sastojka upotrijebite. Jednostavno odaberite svoje omiljene biljke, izmiješajte ih i obradite u sokovniku dok ne dobijete sok koji najviše odgovara vašem ukusu.