U medicini se neko vrijeme perunici nije pridavala osobita pozornost. Hlapivo ulje podanka s mirisom koji podsjeća na ljubicu i sluzi, uglavnom su je koristili samo u kozmetici. U starim knjigama o ljekovitom bilju čitamo da perunika potiče izlučivanje urina, tjera kamence, utječe na mjesečnicu, ublazava grčeve u crijevima, donosi dobar san i uništava gliste.
Samo se u homeopatiji (objašnjenje wiki) očuvala uporaba različitih vrsta perunika, i to za ublažavanje migrene. Sveta Hildegarda spominje da ilirska perunika u muškaraca ublažava spolni nagon. Tek je u posljednje vrijeme utvrđeno da, kao i kineske vrste perunika koje koristimo u ginekologiji i ilirska perunika sadrži aktivne tvari koje djeluju slično kao estrogeni. Iako je njezina uporaba u srednjem vijeku, koja se temeljila isključivo na iskustvu, uistinu opravdana.
Berba i korištenje ljekovite perunike, irisa
IRIDIS RHIZOMA ILI PERUNIKA:
Ubiremo podzemne dijelove stabljike. Pošto ih ogulimo, dobro ih sušimo. Osušena perunika ima slabašan miris, pomalo brašnast, sluzav okus i u grlu stvara osjećaj grebenja.
Stanište i rasprostranjenost perunike, irisa
Jadranska perunika raste na krškim sjenokošama i kamenitim obroncima u priobalju. Druge vrste perunika s debelim podancima, npr. blijedu peruniku, uzgajamo u vrtovima rijetko ih pronalazimo samonikle.
Srodne vrste ljekovitoj perunici, irisu
Firentinska perunika (Irisflorentina) s bjeličastim cvjetovima često se uzgaja u poljima za dobivanje podanka iz kojeg se izdvaja hlapivo ulja koje ima miris kao mirisna ljubica. U srednjem vijeku koristila se kao abortiv, kontracepcijsko sredstvo i kao lijek za aktiviranje menstruacije nakon porođaja.
U homeopatiji se najviše koristi američka vrsta perunike (Iris versicolor), od koje se izrađuju homeopatski pripravci.
Sastav ljekovite perunike ili irisa
Ljekovita perunka sadrži eterično ulje (0,1-0,2%) čiji su glavni sastojci miristinska kiselina (85%), a usto se u hlapivome ulju nalaze i benzaldehid i drugi aldehidi. Godine 1998. u korijenu ilirske perunike otkriveni su brojni izoflavoni (tektoridin i iridin te njihovi glikozidi tektorigenin i irigenin, kao i brojni drugi), ksanton mangiferin i benzofenon.
Ilirska perunika sadrži i velike količine škroba (20-50 %), ponešto ulja, šećer i sluzi.
Ljekovita svojstva perunike
Zbog sluzi, perunika kod kašlja djeluje vrlo blago još se i danas ponegdje koriste različite vrste čajnih mješavina protiv kašlja. Upravo se zbog sluzi davala maloj djeci kod upale desni izazvane izbijanjem zuba. Mljevenom perunikom posipavale su se rane ili se dodavala suhim šamponima. Nakon novih analiza aktivnih tvari ponajviše se primjenjuje kod ginekoloških bolesti, predmenstrualnog sindroma, u klimakteriju, kod migrene i vegetativnih smetnji te depresija. Predmenstrualni sindrom kombinacija je tegoba koje se javljaju 7-10 dana prije mjesečnice: glavobolja prije ili za vrijeme krvarenja, pojačana razdražljivost, napetost u prsima, probavne tegobe, bolovi u leđima, promjene na koži.Opisane tegobe posljedica su velike količine hormona gestagena i malene količine estrogena, pa stoga kod migrene dodavanje estrogena često ublažava grčevite bolove. U menopauzi ženske spolne žlijezde prestaju proizvoditi hormone. Količina estrogena i gestagena izrazito se smanjuje, a povećaju se količine drugih hormona. Zbog toga, a prije svega zbog snižavanja količine estrogena, dolazi do vegetativnih smetnji, kao što su navale vrućine, ubrzavanje rada srca, depresija i nemogućnost koncentriranja.
Pod utjecajem hormona dolazi i do velikih promjena na koži i povećanog taloženja masnoća u tkivima te pojave osteoporoze. Estrogeni imaju osteoprotektivno djelovanje, pa se ženama u menopauzi daju za sprječavanje osteoporoze. I migrena je usko povezana sa spolnim hormonima, pa dodatak estrogena ublažava glavobolju, kao i depresije nakon porođaja i u menopauzi. Loša strana terapije estrogenima jesu nuspojave, npr. tromboze, oštećenja jetre, pojava edema, povećanje tjelesne težine, smetnje krvotoka i moguć utjecaj na nastanak raka dojke. Već je neko vrijeme poznato da i biljni sastojci imaju estrogeno djelovanje. Među njima su najznačajniji izoflavoni. Pripravci od perunike olakšavaju hormonalne tegobe bez neželjenih djelovanja.