Kolorabu, mrkvu, kelj, peršinovo korijenje i zelenu papriku
spremajte tako da povrće najprije operete, očistite, ogulite, ostružete (prema vrsti povrća), a zatim izrežete u male tanke rezance. Povrće posolite, pažljivo promiješajte i složite u jednom redu na drvenu dasku, tako da prilikom sušenja povrće svaki dan prevrćite da bi se sa svih strana podjednako sušilo.
Dasku s povrćem morate svaki dan prije zalaska sunca unijete u kući, da se ne bi preko noći nakupilo vlage.
Suho povrće stavite u bijele platnene vrećice i objesite na prohladno, zračno mjesto. Prije upotrebe potrebnu količinu povrća, namočite u mlaku vodu da omekša.
Peršinovo lišće, celerovo lišće i mirodije
sušite tako da složite veće veze, zavežite ih i stavite u hladovinu, a nikako ne na sunce. Potpuno osušeno lišće stavite u staklenke i povežite platnom.
Gljive
očistite, operite, ocijedite i izrežite na tanke ploške. Gljive rasporedite po drvenoj daski i stavite na sunce. Dalje postupajte kao pri sušenju povrća.
Mahune
operite, odstranite im konce i krajeve i jedanput prokuhajte u slabo slanoj vodi. Dobro ih ocijedite i sušite kao ostalo povrće na suncu.
Grašak
mora biti sasvim mlad. Grašak izvadite iz mahune, stavite u posudu i posipajte šećerom (na 1 kg graška 8 dag šećera). Zajedno pržite grašak i šećer dok se ne ukuha sok koji je grašak pustio. Grašak istresite na drvenu dasku i sušite jakim suncu tjedan dana. Svaki dan grašak nekoliko puta promiješajte. Osušeni grašak spremajte u bijele platnene vrećice i držite obješene na prohladnom, zračnom mjestu.
Sušene rajčice.
Za sušenje je najprikladnija talijanska rajčica koja je dugoljasta i mesnata. Rajčice operite, osušite i raspolovite. Složite ih na drvenu dasku ili na veliku plitku košaru od pruća. Svaki komad rajčice posolite, stavite na jako sunce i sušite nekoliko dana. Sušene rajčice stavite u platnenu vrećicu i objesite na prohladno i zračno mjesto. Ovako spremljene rajčice upotrebljavaju se kao dodatak juhama.
Tekst preuzet sa bakine kuhinje