Oni malo stariji, vjerovatno se sjećaju opanaka, ovi mlađi danas rijetko da imaju priliku vidjeti opanke.
Šta su zapravo opanci?
To je vrsta obuće, pravljena od štavljene kože, a u novije vrijeme i od gume. U 20. stoljeću opanci su bili sastavni dio odjevnog kompleta karakterističnog za područje Balkana.
Opančar i su pretežno živili i radili po selima, jer opanci su i bili seljačka radna obuća.
Priča o opancima!
I opančari su morali izučiti zanat kod majstora, kako bi se osposobili za više vrsta izrade opanaka od kože. Opance su nosili i muški i ženske svaki dan i u posebnim prilikama.
Muški i ženski opanci nisu se ni po čemu razlikovali.
Nisu se pravili lijevi i desni opanak — nego – jednaki i svako se jutro mijenjao na lijevoj i desnoj nozi – svaki opanak. (Bili su ko 2 čamca)
Za svaki dan su se pravili – obični kožni i kajišari koji su imali uske kajiše, da opleteš noge – i suknene obojke – oko nogu za u selo: kalančore, a svečanije: bagom ili šnirani — pulani, crni ili cmo-žuti: cifrani s crnim lakom na prstima, znači: svagdanji i posvečani.
Pogledajte najčešće vrste opanaka!
Papučari su izrađivali papuče i papučice svake vrste
Iako su svi imali negativno mišljenje o papučarima, ipak su naši stari preko ljeta (muškarci) obožavali nosat papuče. Bile su im pogodne za svaku zgodu. I uz fusekle i štrikane čorape, a pogotovo na bosu nogu. Muški su nosili muške obične kožne papuče. A ženske su nosile papuče svake vrste, nema kakvih nije bilo i za sve prigode, osim uz ,,oprave“.
Sandale su mogle biti kožne, somotne, cifrane, kombinirane, vezene ružicama, svilom, zlatim, mustrama, na peticu, bez petice… Nosile su se od žitne žetve po stmjaku pa do kajanja. Svi su nosili papuče prikladne za svaku priliku!
Drvene papuče i klompe pravili su samouki majstori – muškarci – po našim selima – za obuvanje u jesen i preko zime po kući i po štali – ali i kad se nekud vozi u kola ili po snijegu u karuca.
Po zimi se u dubite klompe od drveta metne slame – i obuje – i nema zime!
Drvene klompe dubite u drvu bile su tople i praktične za svaki posao preko zime, a drvene papuče imale su izdelan đon od laganog drveta, a odozgor je bila našivena koža. Đon je bio malo deblji da možeš odat po kiši, a da ne budu mokre noge.