Teško je u prošlosti suvremena medicina pronalazila putove, kako do umova, tako i do džepova seoskoga stanovništva. Stoga se čovjek uzdao u Boga, te seoslanjao i veoma često bio ovisan o darovima i izdašnosti prirode. Naročito se to odnosilo na blagotvorna i ljekovita svojstva nekih biljaka u narodnoj medicini i alternativnom, tj. prirodnom liječenju. Često su ljudi uz ljekovita nekim biljkama pripisivali i magijska svojstva, pa su poznavatelji takvih biljaka i trava bili cijenjeni i štovani u svojoj sredini.
Kasnije je i suvremena medicina pokazala, pa i jedan dio svojih istraživanja utemeljila na spoznaji o učinkovitom djelovanju pripravaka (masti, kreme i čajevi) od nekih biljaka i trava u liječenju raznih bolesti.
Žuljevi
Žuljevi nastaju kada se zbog prejakog pritiska, najčešće uzrokovanog uskom ili tijesnom cipelom, gornji slojevi kože odvoje od doljnjih slojeva. Između njih tada dolazi do stvaranja malog otvora u koji ulazi međućelijska tekućina. Time dolazi do iritacije živaca te se osjeća negodna bol, svrbež i peckanje. Uslijed toga, dolazi do crvenila i koža se podiže.
Žuljevi najčešće nastaju kada su cipele preuske ili nisu razgažene. Loše obučene ili prevelike čarape te pojačano znojenje nogu, također ubrzavaju stvaranje žuljeva. Žuljevi i mjehuri su sastavni dio života gotovo svake osobe te je od iznimne važnosti znati ih pravilno tretirati.
Ako je ikako moguće, nemojte dirati nastali mjehur. On će sam vrlo brzo splasnuti. Kada žulj pukne, nikako nemojte potrgati kožu od mjehura jer ona čuva i prekriva oštećeno mjesto.
Narodno (prirodno) lječenje žuljeva
Žuljeve valja natrljati sokom od mličike i zgnječene glavice luka (misli se na češnjak), a dobro je isciditi i list od bršljena i mazati žuljeve.
Tekst preuzet : Ricice.hr
Uz velike zahvale Vinku Paviću na prikupljanju i čuvanju naše narodne tradicije!