U ovo pred Božićno vrijeme svi smo zaokupljeni razim kupovinama, šopinzima i slično. Kako je izgledala priprema božića i koje su to stvari koje su intrigirale djecu u ne baš tako staro Božićno vrijeme.
Sve nas Božić asocira na prepune stolove raznih delicija i vrlo raznolike hrane, koje su delicije stola naše bake? Zasigurno pisani kruh i pogača su imali posebno mjesto.
Što je to pisanje kruha?
— Kruh je na našim selima glavna hrana, jer kad ima kruha nije gladi. Domaćice za Božić ispeku prema broju čeljadi i do desetak kruha od pšeničnoga brašna, a ako nema dovoljno toga brašna, onda se izmiješa s kukuruzovim, samo da se ne bi jela na Božić kukuruza, kao preko cijele godine.
Postupak pisanja Božićnog kruha
Tradicionalan je običaj da se kruh za Božić piše. To se radi na slijedeći način: uzme se obično čaša ili koji drugi predmet pa se pritisne na više mjesta gornje površine skuhanog tijesta, a zatim se kruh zapreće pod sač na ognjištu da se peče. Kad se ispeče i izvadi, izgleda ispisan onim predmetima koji su se ranije za to upotrijebili. Taj ispisani kruh negdje se naziva časnica koja se smatra kao neki nesvagdašnji ukras. Osim kruha šara se i pogača.
Stara tradicionalna Božićna pogača
To je pšenični kruh koji se uopće ne kvasa. Pogača se najčešće prekriži očenašima po sredini ili nekim drugim predmetom. Ispisana i spečena pogača simbolizira kao neku raskoš u božične dane, pa se stavi na vidljivo mjesto u kući i često se okiti raznim cvijećem. Ona stoji u kući kao neki vidljivi znak Božića i u nju najviše gledaju djeca.