Koprive su vrlo hranjive, bogate vitaminom A i C te mineralima, osobito kalijem, željezom i silikom, pa su hranjiv tonik za slabokrvnost, slabost i malaksalost te tijekom oporavka. Potiču rad jetre i bubrega pa pomažu pročišćavanju organizma od otrovnih i otpadnih tvari, a mogu se rabiti za sve vrste kožnih bolesti.
Ljekovita svojstva koprive i upotreba koprive kao ljeka
Budući da je dijuretik, kopriva pomaže čišćenju bubrega, kod zadržavanja tekućine, cistitisa, uretritisa, kamenaca i pijeska. Potiče izlučivanje mokraćne kiseline iz tijela kopriva je korisna za giht i druga artritična stanja. Stimulira probavni sustav i korisna je protiv proljeva, nadutosti, čirova i glista. Dokazano je da snižava šećer u krvi. Za teškoće s dišnim organima koriste se svi dijelovi koprive. Djeluje kao adstringent i pročišćava pa tako može pročistiti začepljenja kod katara i ublažiti alergije poput peludne groznice i astme. Za žene je kopriva odličan adstringent kod jakoga krvarenja i neredovite mjesečnice, povećava količinu mlijeka tijekom dojenja i jača tijekom klimakterija.
Vanjska uporaba i ljekovitost koprive
Dlačice svježe koprive koje peku sadrže mravlju kiselinu i histamin, a oboje olakšava artritis. Opeklina koja ubrzava dotok krvi do kože i potiče upalu nad već upaljenim zglobom uklanja tekućine i otrove iz toga područja pa tako ublažava bol i oticanje. Kao adstringent, svježe koprive ili tinktura od koprive zaustavljaju krvarenje posjekotina, rana i krvarenje iz nosa, te ubrzavaju zacjeljivanje opeklina. Čaj pripravljen namakanjem odlična je vodica za ispiranje usta i grgljanje, a i stimulativan tonik za kosu.
Korištenje koprive u medicini kroz povijest
- Vlaknima bogata kopriva korištena je za najrazličitije svrhe, više nego ikoja druga biljka, pa su od nje izrađivali pivo, papir, čak i vojne uniforme.
- Tinktura od sjemena koprive tradicionalan je lijek za vrućicu i bolesti jetre, a čaj pripravljen ukuhavanjem korijena bio je poznat lijek protiv pleuritisa.
- »Urtikacija« (peckanje tijela koprivom kako bi se potaknuo krvotok) stari je ruski običaj. Koristio se kod kašlja, paralize, atrofije mišića, išijasa i reume, te za poticanje mjesečnice.
- .Tijekom Drugoga svjetskog rata koprive su skupljali zbog velikog sadržaja kiorofila i koristili ih za ovijanje inficiranih rana i ubrzavanje njihova zacjeljivanja.
- Za proljetni tonik, dodajte vrhove kopriva u juhu.
- Skuhajte ih i kao špinat ili pripravite čaj. U kuhinji ovjesite svežanj svježih kopriva kako biste muhe otjerali od hrane.
- Svježi sok od koprive namažite na ugrize i ubode insekata.