Probajte, a potom se okušajte u kulinarskim vještinama. Bon apetit!
Presukači ili zetski kolač
Potrebni su brašno, so i voda. Zamijesiti tijesto čvrsto kao za pitu. Kad malo odstoji nožem se kidaju male loptice koje se oklagijom razvlače i pržime na vrelom ulju sa obije strane. Presukači se služe uz mladi ili stari sir, džem ili uz med.
Kačamak
Bijeli krompir se kuva dok se potpuno ne skuva. Kada je skuvan voda se ni cijedi već u to dodajemo pšenično brašno da ono upije vodu i kuvamo tu smjesu dok se brašno ne skuva. Potom se sud skloni sa vatre i doda se već spremljena mrs. Mrs se pravi od malo masla, što masnijeg sira i kajmaka. Kad ubacimo mrs onda sa tućnjem mečimo krompir dok se ne dobije jedna izjednačena masa.
Kačamak se služi uz kisjelo mlijeko ili iz kisjeli kupus.
Kaštradina
Suvo kuvano ovčije meso – specifičnog ukusa i mirisa. Obično se sprema uz raštan, mada se u nacionalnim restoranima služi kao glavno jelo.
Raštan
Zelena bilja iz porodice kupusa. Karatkeristična je za naše područije i bere se u listovima koji se operu i usitne pa potom kuvaju sa sitno isjeckanom šargarepom i lukom. Pred sam kraj kuvanja dodaje se sitno sjeckani bijeli krompir. Uz raštan se obavezno kuva i neko masnije suvo meso kako bi raštan dobio pravu aromu i ukus.
Jagnjetina ispod sača
Osnovna karakteristika ovog jela je sud u kojem se ovo jelo sprema. Sač ili crepulja je sud koji je načešće napravljen od gusa i koristi se da se njime prekrije pleh sa mesom i krompirom. Onda se preko njega nabacuje sav žar sa ognjišta, i na taj način se meso i krompir peku. Jelo je izuzetno aromatično i ukusno jer sač ne dozvoljava da tečnost i mirisi ispare.
Crnogorska pita
Pravi se smjesa za palačinke – za to su vam potrebni brašno, voda i mlijeko i jaja, zavisno od količine koja se pravi. Smjesa za palačinke treba da je polurijetka, znači da ima gustine ali da se može razlivati po tiganju. Palačinke se isprže i potom slažu u pleh koji će kasnije ići u rernu. Palačinke se slažu jedna na drugu, a napravi se fil of kajmaka, starog klravljeg sira i pavlake. I stavlja se jedna palačinka pa fil i tako redom. Kad se narea dovoljan broj palačinki i kad se utroši sav materijal pleh sa pitom se prekrije sačom i peče. Crnogorska pita se služi uz kisjelo mlijeko.
Cicvara
Potreban vam je mladi kravlji sir (nesoljeni). Sir se izmrvi na sitne komadiće i bez ulja ili bilo kakve masti miješa se na vatri u običnom tiganu.
Pošto je sir mlad on u početku ispušta svu tečnost i tada dodajemo pšenično brašno toliko da se naoravi kaša. Onda neprestalno miješamo tu smjesu dok ona ne počne da ispušta masnoću. Kad ispusti masnoću jelo je gotovo i treba ga samo posoliti. Uz ovo jelo obično se služi bijeli kuvani krompir i kiselo mlijeko.
Jagnjetina u mlijeku
Potrebo je 1,5 kg jagnjeceg mesa od plecke ili bubrežnjaka, 1,5 litar mlijeka, 3 šargarepe, 2 lovorova lista, 5 – 6 zrna bibera, 1 kg krompira, peršun i so.
Meso se opere, stavi u lonac i prelije mlijekom. Dodaje se cijela mrkva, lovor, biber i so po ukusu. U drugom loncu kuva se oljušten cijeli krompir. Kada je meso kuvano izvadi se iz lonca, isječe, stavlja se u dublju posudu i dodaje se cijeli kuvani krompir i mrkva. Preliti procijedenim mlijekom u kome se kuvalo meso i ukrasiti peršunom.
Japraci
Za pripermu japraka potrebno je 1kg raštana, 400g junećeg mesa, 2dl ulja, 150g crnog luka, 80g riže, soli, bibera i peršuna po potrebi, i 200g suvog mesa.
Svježe, i mlade listove raštana odvojiti od stabljike i odstraniti zadebljali dio lista. Oprati u hladnoj vodi i prokuvati u ključaloj slanoj vodi par minuta. Kada su listovi blanširani izvaditi ih i odmah staviti u hladnu vodu da sačuvaju prirodnu boju. Do upotrebe čuvati ih u hladnoj vodi.
Juneće meso od vrata ili plećke odvojiti od kostiju, suvišnih žilica i masnoće i oštrim nožem sitno isjeckati. Crni luk očistiti, oprati i sitno isjeckati. Rižu probrati i oprati, a zatim dobro ocijediti. U prikladnoj posudi na zagrijanoj masnoći staviti sitno sjeckani luk da se proprži. Na propržen luk dodati isjeckano meso i sve zajedno propržiti. Kada su luk i meso proprženi dodati odredenu količinu pripremljene riže i sve zajedno upržiti. Masu začiniti sa malo soli, mljevenog bibera i peršuna i pustiti da se prohladi. Na svaki list raštana staviti dio mase i listove savijati. Rolade staviti u šerpu, naliti vodom, pustiti da proključaju na jakoj vatri i zatim kuvati oko 2 sata na blagoj vatri. (Predlog: izmedju japraka staviti suvo meso – po 1 parče u porciji – i kuvati zajedno.) Na kraju zapržiti (u rastopljenoj masnoći propržiti brašno sa paprom i preliti japrake) i ostaviti da krčka još koji minut. Služiti sa kiselim mlijekom.
Bamije na ulcinjski način
Teleće meso 140 – 160 g za jednu porciju.
Izabrati meso od buta ili plećke i sijeći na manje kocke. Očišćeni crni luk isjeći na sitno i dinstati sa mesom. Soli dodati po ukusu, kao i mljevenog bibera, malo aleve paprike. Naliti vodom i staviti da se lagano krčka; dodati malo paradajza na kocke, dosta isjeckanog peršuna. Krčkati oko 30 minuta.
U međuvremenu pripremiti bamije. Očistiti ih, oprati, lagano prodinstati, propeci sa crnim lukom uz dodatak zacina (so, biber mljeveni). Kad su bamije skoro mekane skinuti ih sa vatre. Meso nasložiti u keramičku činiju sa bamijama i peći još 5 minuta u pećnici do 200 stepeni. Servirati ih tople.