Vratit ćemo se malo u vrijeme naših baka i njihovog načina života pripremanja jela. Recepti za jela su tradicionalni starohrvatski po kojima su brojne generacije pripremale svoja jela.
Tekst je pisan starohrvatskim dijalektom od prije nekih 150 godina.
Uzmi liepe korabe, mrkve i repe sadjenice pa pirjani svaku napose na maslacu, da bude mekana, a onda svaku popraši meljom, polij s malo juhe i dobro stisni, da se neraztepe; zatim tvorilo naliči mašćom, na dno mu stavi listića od slanine, na njih složi jedan red korabe i jedan red u tanke komade narezana jezika, onda jedan red pirjanjene korabe, pa opet red jezika, zatim red mrkve na nju jezika i napokon nanj repe. Tvorilo to stavi četvrt sata na žeravicu, dok se upirjani, a onda ga prevrni na zdjelu ovoj na okrajku poredi liepo rezane šunke, pa obravši odozgor mast, šalji hitro na stol.
Koraba s nadjevom
Korabe izreži i u slanoj vodi skuhaj, u zdjelu uzmi maslaca i vrhnja te u to stavi nekoliko korabe, onda jedan red nadjeva, pa opet red korabe i red nadjeva; namaži ga vrhnjem, polij malo juhom a da neprigori, metni odozdo i odozgor žeravice, da se liepo rumeno speče a onda daj na stol s umakom od maslaca.
Nadjev napravi ovako: U šerpinju metni 4 komadića slanine i pol glave crljenca luka, te na tom pirjani jednu funtu izrezane teletine zatim to izvadi, pridaj malo mozga, pa u mlieku močene žemlje, tri ciela jajca — sve to sitno skoši, osoli, oprpri i dodaj muškatnoga cvieta.
Koraba rumeno pirjanjena
Korabu obieli, izreži na kocke i liepo operi; u šerpinji pako razbieli dvie žlice masti i stavi malo sladora, onda korabu, da se na tom pirjani, dok dobije rumenu boju; popraši malo meljom, kad se ta s korabom malo upirjani, nalij nešto juhe i vode, nu da nebude jušno, pusti, da se časak prokuha i osoli pa je gotovo.
Mrkva s korabom
Očisti i poput listića nareži mrkve i korabe, izrezačem napravi polumjeseca i drugo što hoćeš, od svakoga po jednaki broj u šerpinji razbieli maslaca, stavi nanj zelena peršina i ono, pa se neka pirjani, dok bude mekano, ali nesmije porumeniti popraši malo meljom i neka se još časak pirjani nalij tad dobrom juhom, posladori i ostavi da prokipi.
Oko toga napravi vienac kobasicami od moždjana ovako: U osoljenoj vodi skuhaj moždjana, stavi ih u studenu vodu, izvuci im tanku kožicu i sitno ih izreži, medjutim razbieli komad maslaca, stavi nanj skosana peršina i moždjane, osoli i oprpri te posiplji prgišćem mrvica od žemlje, polij malo juhom i daj da se prokuha, zatim uzmi oblata (hostije), razpolovi i zamaknuv polovinu u vodu metni na nju malo moždjana te zavij, onda umoči u raztučena jaja pa provaljaj polak u mrvicah naribane žemlje i polak melje; pa radi tako i s ostalimi moždjani, te ih liepo na maslu speci.
KORADA PRIPADA obitelji kupusnjača, a potiče iz sjeverne Europe, piše Ordinacija.hr .
Po okusu je vrlo slična bijeloj repi. Povrće je otprilike veličine naranče, a može se lako prepoznati po svom osebujnom obliku.Veliko lišće pričvršćeno za gomoljastu bazu također je jestivo i bogato hranjivim tvarima. Koraba je dostupna u dvije vrste, zelenoj i ljubičastoj. I dok zelena koraba treba biti svijetle boje, ljubičastu mora krasiti intenzivna nijansa.Zdravstvene prednosti korabe* Koraba je odličan izvor vitamina C i kalija. Ona također sadrži visoke količine vitamina B6, folne kiseline, magnezija i bakra.* Njeno je lišće bogato vitaminom A pa kao takvo predstavlja sjajan izvor nutrijenata za zdravlje naših očiju.* Koraba poboljšava cirkulaciju energije u našem tijelu i sprječava proljetni umor i mrtvilo.* Ovo povrće je učinkovito protiv edema, kandide i virusnih problema.* Koraba pomaže stabilizirati razinu šećera u krvi, te ublažava zdravstvena stanja kao što su hipoglikemija i dijabetes.* Ako se trudite smršaviti, u svoj jelovnik svakako uključite korabu jer je siromašna kalorijama. Ovo je povrće, s druge strane, bogato vlaknima.Savjeti za pripremanje* Izaberite glatke korabe, po mogućnosti bez mrlja. Lišće treba biti čvrsto i intenzivne boje.* Može ju oguliti prije ili poslije kuhanja, premda se kora vrlo jednostavno ukloni nakon što je povrće kuhano.* Ako želite jesti sirovu korabu, temeljito uklonite stabljike i koru. Također uklonite vlaknasti sloj ispod korabine kože.* Sirova koraba se jede s umacima, začinjena octom ili u salati. Mesnati dio povrća možete koristiti poput repe, a lišće kao špinat.* Korabu možete dodati juhama i varivima za vrijeme kuhanja. Možete ju pariti, a prije jela lagano pošpricati limunovim sokom i rastopljenim maslacem.