Muška je nošnja znatno umjerenija kao što je umjerenija njegova potreba za kićenjem. Ipak, ona slijedi istu estetsku nit ženske nošnje. Njegovo svečano odijelo potpuno je crno kao i osnova ženske nošnje. Najprije se oblači košulja od bijeloga pamučnog platna. Jedini je vidljivi dio košulje zarukavlje koje se izuzetno ističe na tamnim osnovama haljetka i hlača. Preko košulje se oblači prsluk (krožun), izrađen od finoga tvorničkog sukna. Sprijeda je otvoren i niz prsa sa svake se strane nižu petljice napravljene od crnoga svilenog gajtana. Na desnoj strani na svakoj od njih prišiveno je po jedno crno stakleno puce, dok na lijevoj strani petljice slobodno vise. Puceta mogu biti i filigranska. Crni svileni gajtan jedini je ukras ovog predmeta koji se prišiva svagdje gdje postoji šav ili rub, pa i uz rub urezanog džepa na lijevoj strani prsa gdje oblikuje trolist. Prekriva ga drugi haljetak dugih rukava. Ono što se ističe na ovoj jakni omiljenoj u suvremenim, suvenirskim obradama splitske nošnje, jest vratni izrez našivenoga uspravnog ovratnika i osobeno kopčanje nizom vunenih ili svilenih pozamenterijskih petlji (alamari). U osnovi je iste dekoracije kao i prsluk: urezana dva do tri džepa, rubovi optočeni crnom svilenom pozamenterijskom vrpcom i crnim pozamenterijskim pucetima. Crna puceta rese i orukvicu rukava. Za razliku od prsluka, koji se kopča samo s nekoliko donjih dugmeta, iurka se zakopčava samo prvim domarom pod vratom.
Treći su dio ovoga kompleta, također rađenog od istog materijala i iste dekoracije, hlače. Duljinom sežu do gležnja, a rub dna nogavica sprijeda ima zaobljeni otvor da bolje “padaju” na cipelu, a straga im šav nije spojen, već ukrašen crnim svilenim gajtanima, te kukama i sponama za njegovo zakopčavanj e u struku su urezani otvori ukrašeni gajtanima, a pridržavaju se vezanjem provučenom vrpcom od kepera.
Na njih se, preko crnih čarapa, obuvaju cipele istovrsne ženskoj obući. Prevlast crne boje u ovome kompletu narušavaju i istodobno i naglašavaju tek dva detalja: pojas i kapa. Svileni široki pojas ornata se oko struka hlača u koje je zatisnut prsluk. Istkan je u motivima kruga ili kvadrata od domaće svilene niti. Najčešće su kombinacije jarkožuta, ljubičasta, crvena, zelena ili crna boja. No, i njega je u posljednjoj inačici zamijenio crni damastni ili crveni pojas, pa su kupovni, tvornički materijali i u muškoj nošnji potpuno istisli nekoć autarkičnu izradu tkanina.
Tek kao spomen potpuno nestale i zaboravljene starije splitske muške nošnje, za koju smo na početku ustvrdili da je nekoć bila dinarskoga tipa, u ovu posljednju, izuzetno elegantnu inačicu potkrao se i jedan njezin detalj. To je okrugla crvena kapa. Ona likovno ovoj nošnji daje završni naglasak, no stilski pripada sasvim drukčijem odjevnom millieu. Izdvojena iz kompleta nošnje omiljeni je “splitski” suvenir prigodom svetkovine gradskoga patrona sv. Duje.